CEĻVEDIS VĪRIEŠIEM

Kontracepcija – Ceļvedis vīriešiem

Pubertāte, kontracepcija un pieaugšana – Tev var piedot, ja domā, ka šīs lietas attiecas uz sievietēm, ņemot vērā, cik daudz informācijas tiek adresēts viņām. Bet šeit ir ceļvedis vīriešiem par visām šīm lietām. Ieskaties un noskaidro visu, kas Tev jāzina par šīm tēmām kā vīrietim.

  IEVADS

  Vispirms apsveicam Tevi ar kļūšanu par vīrieti. Tavi pleci paliek lielāki, Tava balss kļūst zemāka un drīz vien no kādreizējā puikas Tu būsi kļuvis par īstu vīrieti. Bet kopā ar šīm izmaiņām nāk liela atbildība, un šeit daudzi čaļi Tavā situācijā kļūdās – pubertātes pārvarēšana nenozīmē kļūšanu par īstu vīrieti. Tā veido daļu, bet noteikti ne visu procesu - būt īstam vīrietim nozīmē uzņemties atbildību par sevi, savu rīcību un to, kā tā ietekmē citus Tev apkārt, un, īpaši Tavā vecumā, liela daļa no tā attiecas uz seksu, tāpēc turpini lasīt un noskaidro, ko darīt, lai Tevi patiesi varētu saukt par vīrieti.

  Ceļvedis vīriešiem kontracepcijas izvēlē
  Ceļvedis vīriešiem par kontracepcijas iespējām

  TAVAS IESPĒJAS

  Viena no pirmajām atbildīga vīrieša pazīmēm ir prasme veikt pareizās izvēles. Vienkāršs veids, kā izvairīties no grūtiem lēmumiem vēlāk, ir veikt gudru izvēli pirms tie rodas, un, kļūstot seksuāli aktīvam, kontracepcija veido nozīmīgu tā daļu. Domāt, ka tāpēc, ka Tu pats nevari palikt stāvoklī, tā nav Tava atbildība, ir liela kļūda, jo tā tas noteikti nav. Patiesībā tieši Tev ir jāuzmanās, jo Tu vari izraisīt grūtniecību katru reizi, kad Tev ir neaizsargāts sekss.

  KONTRACEPCIJA
  NAV TIKAI MEITENĒM

  Neplānota grūtniecība noteikti ietekmēs Tavu dzīvi tikpat lielā mērā, kā meitenei, kura palikusi no Tevis stāvoklī, un to ietekmēs tādos veidos, par ko Tu droši vien neesi pat iedomājies. Mazuļa piedzimšana var būt viena no vislieliskākajām lietām, kas ar Tevi var notikt, bet tā atnes daudz papildus atbildību un ietekmē emocionāli, finansiāli un sociāli. Iespējams, Tev būs jāsāk ātrāk strādāt, vai arī Tev būs mazāk laika, ko pavadīt ar draugiem un darīt to, ko Tu gribi darīt. Tas pavisam noteikti maina visu dzīvi.

  Tu vari arī dabūt seksuāli transmisīvas infekcijas (STI) un nodot tās tālāk, ja neizsargājies, un tur nav nekā smieklīga. Gudrākais veids, kā izvairīties no dažādiem sarežģījumiem nākotnē, ir būt atklātam un godīgam ar savu partneri par kontracepciju. Seksam ir jābūt izklaidējošam, tāpēc padomā par to, lai ar to nodarbotos droši un atbildīgi, nevis lai vienas nakts laikā apgrieztu savu dzīvi kājām gaisā.

  SEKSUĀLI TRANSMISĪVAS
  INFEKCIJAS

  Seksuāli transmisīvās infekcijas jeb STI nozīmē sliktas ziņas. Dažas ir ārstējamas, dažas nav, bet kopīgais tām visām ir – Tu negribi tās saķert, un Tu sevi apdraudi ar risku tās dabūt, ja neveic nepieciešamos pasākumus, lai aizsargātu sevi seksa laikā. Riskēt nav tā vērts, neatkarīgi no tā, ko saka citi, īslaicīga bauda nebūs tā vērta, ja sabojāsi veselību vai pat visu nākotni, saķerot infekciju. Tā nav nekāda mačo uzvedība – neaizsargāt sevi, tā drīzāk ir kā krievu rulete, kurā agrāk vai vēlāk visi zaudē, tāpēc aizsargā sevi.

  Ceļvedis vīriešiem par seksuāli transmisīvām infekcijām - STI
  Ceļvedis vīriešiem par kontracepciju – Aizsargā sevi

  AIZSARGĀ SEVI

  Tu vari uzskatīt, ka Tev ir paveicies piedzimt kā vīrietim – nav mēnešreižu, krampju vai garastāvokļa maiņu, kas jāpacieš, kā arī Tu nevari pats palikt stāvoklī, bet, iespējams, par dažām lietām Tu neesi padomājis. Aizsargāt sevi seksa laikā vīrietim nozīmē divas iespējas.

  Pirmkārt, lai aizsargātu sevi no STI, ir prezervatīvs, ja Tu to nelieto, Tu vari saķert jebko, kas Tavai partnerei var būt, tāpēc vienmēr ar to nodrošinies, kad nodarbojies ar seksu.

  Otrkārt, kad runa ir par partneres palikšanu stāvoklī, vienīgais, ko Tu vari darīt, ir lietot prezervatīvu, veikt vazektomiju vai arī ticēt viņai, kad viņa saka, ka lieto citu kontracepcijas metodi, un to lieto pareizi un atbildīgi. Šī iemesla dēļ tad, kad nodarbojies ar seksu, labāk būt sagatavotam un atklātam.

  PARUNĀT PAR TO

  Runā atklāti ar savu partneri, pārliecinies, ka Jūsu plāni saskan, pārliecinies, ka Jūs abi esat efektīvi pasargāti un esi atbildīgs. Sekss ir daudz foršāks, ja Tu vari uzticēties, atslābināties un izbaudīt to.

  BIEŽĀK UZDOTIE JAUTĀJUMI

  Vai tampons var nobloķēt spermu?

  Tampons nav kontracepcijas metode un nepasargā no grūtniecības. Spermai ir uzdevums un tā atradīs apkārtceļu, lai dotos uz mērķi.

  Ja es parūpēšos, viņa nepaliks stāvoklī.

  Pārtrauktais dzimumakts tiek dēvēts arī par Coitus interruptus vai "izvilkšanas metodi" un tas prasa nepārspējamu paškontroli, pieredzi un uzticēšanos, un pietam - tas ir diezgan neefektīvs. Daļā situāciju tas darbojas - izvelkot dzimumlocekli no vagīnas pirms ejakulācijas, var samazināt iespēju spermai satikties ar olšūnu. Ar katru ejakulāciju, Tu izdali apmēram 400 miljonu spermatozoīdu. Tomēr ne visi izdalas tieši ejakulācijas laikā - daži var izdalīties ar preejakulātu un daži var izdzīvot sievietes dzemdē līdz pat 5 dienām. Tāpēc, pat ja Tev šķiet, ka Tu viņā nebeidzi - viņa var palikt stāvoklī!

  Vai prezervatīvi ir efektīvi pret HIV un citām seksuāli transmisīvām infekcijām (STI)?

  Jā. Ir pierādīts, ka prezervatīvi aizsargā no seksuāli transmisīvām infekcijām (STI). Patiesībā prezervatīvi ir vienīgā kontracepcijas metode, kura nodrošina arī aizsardzību no STI. Prezervatīvi sniedz dažāda līmeņa riska samazinājumu dažādiem STI veidiem, jo infekcijas tiek izplatītas dažādi – dažas tiek nodotas saskarsmē ar ķermeņa šķidrumiem, bet citas, saskaroties ādai ar ādu.
  Vispārīgi ņemot, pētījumi rāda, ka prezervatīvi ir visefektīvākais veids, kā izsargāties no tām STI, kuras tiek nodotas ar ķermeņa šķidrumiem, piemēram, hlamīdijas, gonoreja un HIV. Prezervatīvi var arī samazināt risku saķert slimības, kuras izplatās no ādas uz ādu, piemēram, herpes un cilvēka papilomas vīrusu (CPV). Tomēr šajā gadījumā prezervatīvs var pasargāt tikai tad, ja pušumi ir vietās, kas tiek nosegtas ar prezervatīvu.

  Cik ilgu laiku pēc neaizsargāta seksa var lietot avārijas kontracepcijas tabletes?

  Avārijas tabletes jāiedzer 72 stundu laikā (trīs dienās) pēc neaizsargāta seksa. Jo ātrāk tās iedzer, jo efektīvākas tās ir. Visefektīvākās tās ir, ja iedzer pirmo 12 stundu laikā pēc neaizsargāta seksa.

  Vai ir droši lietot avārijas kontracepcijas tableti vairāk kā vienu reizi mēnesī?

  Atkārtota lietošana viena menstruālā cikla laikā nav ieteicama, jo pastāv cikla traucējumu risks. Uz avārijas kontracepcijas tableti nevajag paļauties kā uz regulāru kontracepcijas veidu, un tā nav tik efektīva kā citas hormonālās kontracepcijas metodes, kuras ir paredzētas regulārai lietošana – tā ir paredzēta tikai kā rezerves variants.

  Vai ir kādas seksa pozas, kuras ir labākas par citām priekš pārtrauktā dzimumakta?

  Pārtraukto dzimumaktu sauc arī par coitus interruptus “izvilkšanas metodi” un tai nepieciešama liela paškontrole, pieredze un uzticēšanās, tāpēc tā ir diezgan nedroša metode. To veic, izvelkot locekli no maksts pirms ejakulācijas, ierobežojot spermas izredzes sasniegt olšūnu. Ar katru ejakulāciju vīrietis izšļāc līdz 400 miljoniem spermatozoīdu. Tomēr ne visa sperma izšļācas ejakulācijas laikā, daži spermatozoīdi ir dedzīgāki un pasteidzas, kā arī tie var izdzīvot sievietes dzemdē līdz pat piecām dienām, tāpēc pat tad, ja vīrietis “nebeidz”, sieviete vienalga var palikt stāvoklī.

  Vai duša palīdzēs novērst grūtniecību pēc coitus interruptus?

  Nē, nepavisam. Tomēr ir daudz labāk nomazgāties un pārliecināties, ka jebkas, uz kā bijusi sperma, nenonāk maksts tuvumā vienu līdz sešas stundas, kas ir zināmais spermas dzīves ilgums ārpus ķermeņa.

  Cik dienas var būt nepieciešams atturēties vai lietot citu kontracepcijas metodi katrai kalendārajai metodei?

  Dienu skaits ir atkarīgs no sievietes cikla garuma. Vidējais dienu skaits, kad sieviete ir uzskatāma par auglīgu un vajag atturēties vai izmantot citu kontracepcijas metodi, ir starp 12 līdz 18 dienām atkarībā no auglības noteikšanas metodoloģijas. Lai izvairītos no neplānotas grūtniecības, Tev jāizmanto cita kontracepcijas metode, piemēram, prezervatīvi, Tavu auglīgo dienu laikā.

  Vai HIV var nodot caur apskāvieniem, rokasspiedieniem vai odu kodumiem?

  HIV nevar nodot caur ikdienišķu kontaktu. Tas ietver skūpstu ar aizvērtām lūpām, rokasspiedienu un tā paša ēdienu, drēbju vai tualetes poda lietošanu. Vīruss nespēj ilgstoši izdzīvot ārpus cilvēka ķermeņa. Odu kodumi arī nevar nodot HIV.

  Vai sekss ar jaunavu var izārstēt no STI, tai skaitā HIV?

  Nē. Tā vietā šāda prakse tikai pakļauj infekcijas riskam cilvēku, kuram vēl nav bijis sekss.

  Vai locekļa vai maksts mazgāšana pēc seksa samazina risku inficēties ar STI?

  Dzimumorgānu higiēna ir svarīga un laba prakse. Tomēr nav nekādu pierādījumu, ka dzimumorgānu mazgāšana novērš STI infekciju. Patiesībā maksts skalošana sievietei palielina risku saķert STI, tai skaitā HIV, kā arī iegūt iegurņa iekaisuma slimību.

  UZZINI, KĀ PAR TO RUNĀT AR:

  Savu ārstu

  Savu ārstu

  Tavs ārsts pārzina šo tēmu labāk nekā jebkurš cits, tāpēc tieši no ārsta Tu vari saņemt pareizās atbildes

  Saviem vecākiem

  Saviem vecākiem

  Viņi Tevi pazīst labāk nekā jebkurš cits, un viņi arī to ir piedzīvojuši

  Savu partneri

  Savu partneri

  Jūs esat kopā un ne tikai gultā, esi godīga