prev

Avārijas
kontracepcija

next

Hormonāla metode

Avārijas kontracepcija ir hormonu tabletes, kuras lieto neparedzēta, neaizsargāta seksa gadījumā

TIPISKAS LIETOŠANAS
EFEKTIVITĀTE

>58% Info

Avārijas
kontracepcija

Lieto tās pareizi!

The efficacy of emergency contraceptives change drastically depending on how long after unprotected sex you take them. To be as effective as they can be you must take them during the 24 hours after you had sex, after this time, their ability to be effective declines.

Efficacy changes over time as follows:

95% effective within first 24 hours after unprotected sex
85% if taken within 25-48 hours
58% if taken within 49-72 hours

REŽĪMS

LAICĪGI . Info

Avārijas
kontracepcija

Dari to pareizi.

Lai būtu vislabākais rezultāts ar avārijas kontracepciju, rīkojies ātri. Ja to lieto 12 stundu laikā pēc neaizsargāta dzimumakta, tā ir daudz efektīvāka, nekā, ja pagājis vairāk nekā 24 stundas.

Ieguvumi

 • Augsta efektivitāte,
  ja lieto pēc
  norādēm
 • Ārkārtas metode
 • Plaši pieejama

  GLĀBIŅŠ

  Avārijas kontracepciju bieži sauc par nākamā rīta tableti. Tā tika izgudrota tieši šim mērķim – nākamajam rītam pēc nakts, kad viss nenotika kā plānots. Negadījumi notiek visas dzīves jomās, un sekss nav izņēmums. Tā piedāvā otro iespēju novērst grūtniecību pēc tam, kad ir bijis neaizsargāts sekss. Avārijas tablete parasti satur hormonus, kas ir līdzīgi orālai kontracepcijai, bet daudz lielāku devu. Tā darbojas, galvenokārt apturot vai kavējot olnīcu funkciju izdalīt olšūnu. Tā var arī izmainīt dzemdes gļotādu, kas var neļaut apaugļotai olšūnai ieligzdoties. Lai būtu vislielākā iespējamība, ka tā nostrādā, avārijas tablete jāiedzer pēc iespējas ātrāk pēc neaizsargāta seksa. Ideālā gadījumā Tev to vajadzētu lietot 12 stundu laikā pēc neaizsargāta seksa, bet, ja to lieto vairāk nekā 24 stundas vēlāk, tā būs daudz mazāk efektīva. Pēc avārijas kontracepcijas lietošanas Tev jāizmanto cita kontracepcijas metode pārējā cikla laikā, lai izsargātos, ja nevēlies palikt stāvoklī.

  Avārijas kontracepcija - Hormonālā metode
  Kā lietot avārijas kontracepciju

  KĀ LIETOT

  Avārijas kontracepcija nav tāda kā citas kontracepcijas metodes. Avārijas kontracepciju nekādā gadījumā nevajadzētu lietot regulāri, tā nav metode, kuru Tu vari izvēlēties un teikt: “Šī te ir īstā, man, lūdzu, 10 tādas.” Avārijas kontracepcija ir rezerves variants negadījumiem - tai reizei, kad saplīsa prezervatīvs vai izslīdēja diafragma, vai kādam citam negadījumam vai neparedzētiem apstākļiem. Ja Tev gadās šāda neveiksme, nekavējoties apmeklē savu ārstu, lai noskaidrotu, kā rīkoties tālāk. Neaizmirsti veikt STI pārbaudes. Šādos nelaimīgos negadījumos var iegūt arī tās, ne tikai neplānoti palikt stāvoklī.

  PLUSI UN MĪNUSI

  • Palīdz novērst grūtniecību pēc kontracepcijas metodes kļūdas vai neaizsargāta seksa
  • Visefektīvākā, ja lieto 12 stundu laikā pēc neaizsargāta seksa
  • Satur lielu hormonu devu vienā tabletē
  • Atkārtota lietošana var pārtraukt dabisko mēnešreižu ciklu
  • Var izraisīt galvassāpes, nelabumu, vemšanu, sāpes vēdera lejasdaļā, menstruāciju sāpes, nogurumu, reiboņus
  • Neaizsargā pret HIV infekciju (AIDS) un citām seksuāli transmisīvām infekcijām (STI)

  BIEŽĀK UZDOTIE JAUTĀJUMI

  Cik ilgi pēc neaizsargāta seksa es varu lietot avārijas kontracepcijas tableti?

  Avārijas kontracepcijas tablete jāiedzer 72 stundu (trīs dienu) laikā pēc neaizsargāta seksa. Jo ātrāk to iedzer, jo efektīvāka tā ir. Tā ir visefektīvākā, ja to iedzer 12 stundu laikā pēc neaizsargāta seksa.

  Vai ir droši lietot avārijas kontracepcijas tableti vairāk kā vienu reizi mēnesī?

  Atkārtota lietošana viena menstruālā cikla laikā nav ieteicama, jo pastāv cikla traucējumu risks. Uz avārijas kontracepcijas tableti nevajag paļauties kā uz regulāru kontracepcijas veidu, un tā nav tik efektīva kā citas hormonālās kontracepcijas metodes, kuras ir paredzētas regulārai lietošana – tā ir paredzēta tikai kā rezerves variants.

  Vai avārijas kontracepcijas tablete izraisa abortu?

  Nē, tablete satur vai nu estrogēna un progestīna kombināciju, vai arī tikai progestīnu, un tā darbojas, aizkavējot vai novēršot ovulāciju. Tā nav aborta metode.

  Vai es varu lietot avārijas kontracepcijas tableti kopā ar cita veida kontracepciju, piemēram, ja es esmu aizmirsusi iedzert kontracepcijas tableti?

  Jā, Tu vari lietot avārijas kontracepcijas tableti, ja kaut kas sagājis šķērsām ar Tavu parasto kontracepcijas metodi, piemēram, Tu aizmirsi tableti vai saplīsa prezervatīvs.

  Vai avārijas kontracepcija pārtrauc esošo grūtniecību?

  Nē. ĀK nedarbojas, ja sieviete jau ir stāvoklī. Ja to iedzer pirms ovulācijas, ĀK novērš olšūnas izdalīšanos no olnīcas vai aizkavē tās atbrīvošanu uz 5 līdz 7 dienām. Līdz tam visi spermatozoīdi sievietes reproduktīvajā sistēmā būs nomiruši, jo sperma var tur izdzīvot tikai apmēram 6 dienas.

  Vai avārijas kontracepcija izraisa iedzimtus defektus? Vai auglim tiks nodarīts kaitējums, ja sieviete nejauši iedzer ĀK, kamēr viņa ir stāvoklī?

  Pierādījumi ir par labu tam, ka ĀK neizraisa iedzimtus defektus, un arī citos veidos nekaitē auglim, ja sieviete jau ir stāvoklī, kad iedzer ĀK vai ja ĀK nespēj novērst grūtniecību.

  Uz cik ilgu laiku avārijas kontracepcija aizsargā sievieti no grūtniecības?

  Sievietēm, kuras iedzer ĀK, būtu jāsaprot, ka viņas var palikt stāvoklī nākamajā reizē, kad nodarbojas ar seksu, ja viņas uzreiz nesāk lietot citu kontracepcijas metodi. Tā kā ĀK dažām sievietēm aizkavē ovulāciju, sievietei var būt visauglīgākais periods neilgi pēc ĀK lietošanas. Ja sieviete vēlas turpināt būt aizsargāta pret grūtniecību, viņai nekavējoties jāsāk lietot cita kontracepcijas metode.

  Vai sievietēm vajadzētu lietot avārijas kontracepciju kā regulāru kontracepcijas metodi?

  Nē. Gandrīz visas citas kontracepcijas metodes ir efektīvākas grūtniecības novēršanā. Sievietei, kura regulāri kontracepcijai izmanto ĀK, ir lielākas izredzes neplānoti palikt stāvoklī nekā sievietei, kura regulāri izmanto citu kontracepcijas metodi. Tomēr sievietēm, kuras lieto citas kontracepcijas metodes, būtu jāzina par ĀK un kā to iegūt, ja nepieciešams, piemēram, ja saplīst prezervatīvs vai ja sieviete aizmirst trīs vai vairāk orālās kontracepcijas tabletes.

  MEITEŅU SARUNAS