prev

Kalendārā metode

next

Cita metode

Kalendārā metode nozīmē nodarboties ar seksu menstruālā cikla neauglīgajās dienās.

TIPISKAS LIETOŠANAS
EFEKTIVITĀTE

76% Info

Kalendārā metode

Lieto tās pareizi!

76%

Tipiskas lietošanas efektivitāte

Kad pastāv nepareizas vai nekonsekventas lietošanas risks vai vienkārši cilvēka kļūda.

95%

Pareizas lietošanas efektivitāte

Ja lietota 100% pareizi, lietojot precīzi pēc instrukcijas.

Aptuveni %s no katrām 100 sievietēm gada laikā piedzīvos nevēlamu grūtniecību

Aptuveni %s no katrām 100 sievietēm gada laikā piedzīvos nevēlamu grūtniecību

Tavai zināšanai, bez kontracepcijas 85 no 100 jaunām sievietēm šogad paliks stāvoklī.
Atceries, ja Tu vēlies izsargāties, ir vērts to darīt pareizi.


Source: Trussell J. Contraceptive Efficacy. Efficacy at typical and correct use figures. In: Hatcher RA, Trussell J, Nelson AL, Cates W, Kowal D, Policar M. Contraceptive Technology: Twentieth Revised Edition. New York NY: Ardent Media, 2011.

REŽĪMS

KATRU DIENU Info

Kalendārā metode

Dari to pareizi.

Kalendārā metode ir pilna laika darbs. Sekošanai līdzi savam ciklam, noskaidrojot, kad var un kad nevar nodarboties ar seksu, jābūt rūpīgi aprēķinātai, un tas jādara katru dienu.

Ieguvumi

 • Zemas vai nekādas izmaksas
 • Nesatur hormonus

  SKAITĀM DIENAS

  Kalendārā metode ir tehnika, ar kuru Tu noskaidro, kurā sava menstruālā cikla posmā Tu atrodies un kuros posmos Tu neesi auglīga, un nodarboties ar seksu šajos posmos. Kalendārajā metodē sievietei nepieciešams sekot līdzi auglības pazīmēm. Pastāv dažādas metodes, piemēram, skaitīt cikla dienas, novērot ķermeņa temperatūras izmaiņas, kā arī uzmanīgi vērot dzemdes kakla gļotu izmaiņas. Ir vēl vairākas tehnikas, bet tās visas var iegāzt nelielas cikla izmaiņas, neuzmanīgs aprēķins, spontāns dzīvesveids, kā rezultātā miegs nav regulārs, kā arī pulks citu mainīgo. Noteikti nav iesakāms tām, kas mēdz aizmirst, nav organizētas vai ir spontānas.

  Kalendārā metode
  Kā lietot kalendāro metodi

  KĀ LIETOT

  Katra tehnika ir kompleksa un balstās uz dziļu un intīmu sava menstruālā cikla izpratni. Tehnikas balstās uz fakta, ka katra menstruālā cikla laikā ir specifiskas dienas – dienas pirms un uzreiz pēc ovulācijas – kad Tu vari palikt stāvoklī, un pārējās dienas, kad nevari, un tur dalību ņem intīmās zināšanas un aprēķini. Ja Tevi interesē kalendārā metode, ir ieteicams izmantot barjermetodi auglīgajās dienās, piemēram, diafragmu, dzemdes kakla uzmavu vai prezervatīvu, vai arī nenodarboties ar seksu tajās dienās, kad esi auglīga. Ja Tu vēlies palikt stāvoklī, kalendārā metode var Tev palīdzēt zināt, kurās dienās Tev jānodarbojas ar seksu, lai paliktu stāvoklī.

  PLUSI UN MĪNUSI

  • To var lietot, barojot ar krūti
  • Tānesatur hormonus
  • Ja Tu vēlies palikt stāvoklī, tā var Tev palīdzēt zināt, kurās dienās Tev jānodarbojas ar seksu.
  • Lietošanā vajag iepraktizēties
  • Nepieciešams visu laiku sekot līdzi savam menstruālajam ciklam
  • Nepieciešams regulārs dzīvesveids
  • Ir liela iespēja kļūdīties
  • Var traucēt spontanitātei
  • Nav uzticama, jo neņem vērā Tava menstruālā cikla nobīdes
  • Neaizsargā pret HIV infekciju (AIDS) un citām seksuāli transmisīvām infekcijām (STI)

  BIEŽĀK UZDOTIE JAUTĀJUMI

  Vai visi pāri var izmantot kalendārās metodes?

  Jā. Bet pāriem ir jābūt ar lielu motivāciju, labi jāpārzina metode, kā arī jāvar izvairīties no neaizsargāta seksa auglīgajā laikā.

  Vai kalendārās metodes ir drošas?

  Daudziem pāriem šīs metodes sniedz uzticamu informāciju par auglīgajām dienām. Ja pāris izvairās no vaginālā seksa, vai arī izmanto prezervatīvus, dzemdes kakla uzmavu vai diafragmu sievietes auglīgā perioda laikā, kalendārā metode var būt efektīva. Pārtrauktā dzimumakta vai spermicīdu lietošana auglīgajā laikā ir mazāk efektīva un nav ieteicama.

  Cik dienas var būt nepieciešams atturēties vai lietot citu kontracepcijas metodi katrai kalendārajai metodei?

  Dienu skaits ir atkarīgs no sievietes cikla garuma. Vidējais dienu skaits, kad sieviete ir uzskatāma par auglīgu un vajag atturēties vai izmantot citu kontracepcijas metodi, ir starp 12 līdz 18 dienām atkarībā no auglības noteikšanas metodoloģijas. Lai izvairītos no neplānotas grūtniecības, Tev jāizmanto cita kontracepcijas metode, piemēram, prezervatīvi, Tavu auglīgo dienu laikā.

  Cik liela ir iespēja, ka sieviete paliks stāvoklī, ja viņai ir sekss mēnešreižu laikā?

  Mēnešreižu laikā iespēja palikt stāvoklī ir maza, bet tā nav nulle. Arī asiņošana pati par sevi nenovērš grūtniecību, bet tā to arī neveicina. Dažu pirmo mēnešreižu dienu laikā grūtniecības iespēja ir vismazākā. Dienām ejot uz priekšu, grūtniecības iespēja palielinās neatkarīgi no tā, vai sieviete vēl asiņo vai nē. Grūtniecības risks palielinās līdz ovulācijai. Dienu pēc ovulācijas grūtniecības iespējamība pakāpeniski krītas. Dažām kalendārajām metodēm, kuras ir atkarīgas no dzemdes kakla izdalījumiem, iesaka izvairīties no neaizsargāta seksa mēnešreižu laikā, jo asiņošanas laikā nav iespējams noteikt dzemdes kakla izdalījumus, kā arī šajā laikā pastāv neliels ovulācijas risks.

  MEITEŅU SARUNAS