prev

Pārtrauktais
dzimumakts

next

Cita metode

Pārtrauktajam dzimumaktam nav nepieciešami nekādi hormoni vai ierīces, tikai nekļūdīga laika izjūta un liela veiksme.

TIPISKAS LIETOŠANAS
EFEKTIVITĀTE

78% Info

Pārtrauktais
dzimumakts

Lieto tās pareizi!

78%

Tipiskas lietošanas efektivitāte

Kad pastāv nepareizas vai nekonsekventas lietošanas risks vai vienkārši cilvēka kļūda.

96%

Pareizas lietošanas efektivitāte

Ja lietota 100% pareizi, lietojot precīzi pēc instrukcijas.

Aptuveni %s no katrām 100 sievietēm gada laikā piedzīvos nevēlamu grūtniecību

Aptuveni %s no katrām 100 sievietēm gada laikā piedzīvos nevēlamu grūtniecību

Tavai zināšanai, bez kontracepcijas 85 no 100 jaunām sievietēm šogad paliks stāvoklī.
Atceries, ja Tu vēlies izsargāties, ir vērts to darīt pareizi.


Source: Trussell J. Contraceptive Efficacy. Efficacy at typical and correct use figures. In: Hatcher RA, Trussell J, Nelson AL, Cates W, Kowal D, Policar M. Contraceptive Technology: Twentieth Revised Edition. New York NY: Ardent Media, 2011.

REŽĪMS

KATRU REIZI Info

Pārtrauktais
dzimumakts

Dari to pareizi.

Dzimumakta pārtraukšana jāveic pirms Tavs partneris ejakulē katru reizi, kad Tev ir sekss. Tā ir ļoti nedroša metode, kas tikai samazina iespēju spermai sasniegt olšūnu.

Ieguvumi

 • Nav izmaksu
 • Spontāns

  IZKLAIDES PĀRTRAUKŠANA

  Par pārtraukto dzimumaktu nav nekā zinātniska, ko pastāstīt, droši vien tas ir pastāvējis pirms parādījās vārds ‘zinātne’. Pārtrauktais dzimumakts tiek saukts arī par coitus interruptus vai ‘izvilkšanas metodi’, un tam nepieciešama liela paškontrole, pieredze un uzticēšanās, un vienalga tas ne pavisam nav drošs. Darbības princips – vīrietis izvelk dzimumlocekli no maksts pirms ejakulācijas, tādējādi ierobežojot iespēju, ka sperma sasniedz olšūnu. Tomēr ne visa sperma izšļācas ejakulācijas laikā, daži spermatozoīdi ir dedzīgāki un pasteidzas, tāpēc, pat ja netiek ‘beigts’, Tu vienalga vari izrādīties stāvoklī.

  Pārtrauktais dzimumakts
  Kā lietot pārtraukto dzimumaktu

  KĀ LIETOT

  Pārtrauktais dzimumakts nav nekāda raķešzinātne, vīrietis izvelk locekli no Tevis pirms ejakulācijas, lai samazinātu risku, ka sperma iekļūst makstī un tā rezultātā sasniedz olšūnu. Atslēgas vārds te ir ‘samazināt’, sperma vienalga izplūst un izplūdusi sperma var apaugļot olšūnas. Vīriešiem, kuri izmanto pārtraukto dzimumaktu, jāzina, kad viņi sasniedz to seksuālā uzbudinājuma punktu, kad ejakulāciju vairs nevar apturēt vai novilcināt. Ja Tu nevari precīzi sajust šo brīdi, pārtraukšana nebūs tik efektīva. Pat ja vīrietis izvelk laicīgi, vienalga var iestāties grūtniecība. Daži eksperti uzskata, ka pirms ejakulācijas šķidrumā var tikt savākts pietiekams spermas daudzums, kas palicis izvadkanālā no iepriekšējās ejakulācijas, lai izraisītu grūtniecību.

  Šī nav tā metode, kuru ieteiks ārsti vai miljoniem cilvēku, kuri to ir mēģinājuši, pārtraukuši izklaidi priekšlaicīgi un vienalga tikuši pie neplānotas grūtniecības.

  PLUSI UN MĪNUSI

  • To neietekmē citu medikamentu lietošana
  • To var lietot, barojot ar krūti
  • Nesatur hormonus
  • Tas ir ārkārtīgi nedroši
  • Pārtrauc seksu
  • Neaizsargā pret HIV infekciju (AIDS) un citām seksuāli transmisīvām infekcijām (STI)

  BIEŽĀK UZDOTIE JAUTĀJUMI

  Vai ir kādas seksa pozas, kuras ir labākas par citām priekš pārtrauktā dzimumakta?

  Pārtraukto dzimumaktu sauc arī par coitus interruptus “izvilkšanas metodi” un tai nepieciešama liela paškontrole, pieredze un uzticēšanās, tāpēc tā ir diezgan nedroša metode. To veic, izvelkot locekli no maksts pirms ejakulācijas, ierobežojot spermas izredzes sasniegt olšūnu. Ar katru ejakulāciju vīrietis izšļāc līdz 400 miljoniem spermatozoīdu. Tomēr ne visa sperma izšļācas ejakulācijas laikā, daži spermatozoīdi ir dedzīgāki un pasteidzas, kā arī tie var izdzīvot sievietes dzemdē līdz pat piecām dienām, tāpēc pat tad, ja vīrietis “nebeidz”, sieviete vienalga var palikt stāvoklī.

  Vai duša palīdzēs novērst grūtniecību pēc coitus interruptus?

  Nē, nepavisam. Tomēr ir daudz labāk nomazgāties un pārliecināties, ka jebkas, uz kā bijusi sperma, nenonāk maksts tuvumā vienu līdz sešas stundas, kas ir zināmais spermas dzīves ilgums ārpus ķermeņa.

  Vai pārtrauktais dzimumakts strādā, pat ja ir ovulācija?

  Tā kā sieviete ir visauglīgākā dažas dienas pirms ovulācijas, nepavisam nav ieteicams nodarboties ar seksu šajā laikā, ja vien viņa nevēlas palikt stāvoklī. Pat visdrošākās kontracepcijas metodes retos gadījumos nenostrādā, bet, tā kā pārtrauktajam dzimumaktam ir tikai 78% izdošanās rādītājs, vēlams šajā laikā atturēties no seksuālām attiecībām.

  Cik efektīva ir pārtrauktā dzimumakta metode?

  Pārtrauktais dzimumakts ir mazāk efektīvs nekā lielākā daļa citu kontracepcijas metožu. Tā kā to parasti dara, tas ir 78% efektīvs, tas nozīmē, ka 22 no katrām 100 sievietēm, kuru partneri izmanto pārtraukto dzimumaktu, paliks stāvoklī gada laikā.

  Vai visi var izmantot pārtraukto dzimumaktu?

  Pārtrauktais dzimumakts no vīrieša prasa labu paškontroli. Vīrietim jābūt spējīgam un gribošam izvilkt locekli un ejakulēt ārpus sievietes ķermeņa. Ja viņš neizvelk pirms ejakulācijas, viņa partnere var palikt stāvoklī. Tāpat pastāv iespēja, ka neliels spermas daudzums iekļūst makstī pirms lielās ejakulācijas un ir iespējams, ka vīrietis to pat nepamana. Pat tik neliels sēklas daudzums var saturēt pietiekoši daudz spermatozoīdu, lai izraisītu grūtniecību vai nodotu tālāk STI/HIV.

  Vai es varu palikt stāvoklī, pat ja mans partneris izvelk pareizi?

  Pat ja Tu uzticies savam partnerim, ka viņš izvilks pareizi, ja spermai ļauj iekļūt makstī, pastāv iespēja, ka tā rezultātā var iestāties grūtniecība. Spermai ir neilgs 6 stundu izdzīvošanas periods ārpus vīrieša ķermeņa, piemēram, uz rokām. Ja spermatozoīdi ir iekļuvuši sievietē priekšspēles vai citā laikā, tie var sasniegt dzemdi, ja tiem palīdz sievietes ķermeņa šķidrumi. Vēl vieglāk tas var notikt, ja locekļa izvadkanālā ir palikusi sperma no iepriekšējās ejakulācijas reizes un tā nonāk sievietē ar pirms ejakulācijas šķidruma palīdzību.