DETAĻAS
Sievietēm
Visizplatītākie sieviešu sterilizācijas veidi ir ķirurģiskā un neķirurģiskā tehnika. Abas metodes pilnībā novērš iespēju, ka sperma satiksies ar olšūnu dzemdē, bet veids, kā tas notiek, ir nedaudz atšķirīgs. Viens veids ir nosiet un pārgriezt olvadus un to sauc par olvadu nosiešanu. Olvadus var arī cieši noslēgt, izmantojot instrumentu ar elektrisko strāvu, vai arī saspiest ar klipšiem, skavām vai gredzeniem, lai sperma nevarētu satikties ar olšūnu. Caur maksti olvadā tiek ievadīta medicīniska ierīce ar speciāla katetra palīdzību. Dažreiz pat tiek izņemts neliels olvada gabaliņš.
Toties neķirurģiska sterilizācija bloķē olvadus, tos piepildot, lai nekas nevarētu iekļūt vai izkļūt. Caur maksti ar speciāla katetra palīdzību olvados tiek ievietota neliela, lokana metāla spirāle. Tā izraisa rētaudu veidošanos ap sevi. Tā rezultātā olvadi nobloķējas un Tu vairs nevari palikt stāvoklī. Pirmo 3 mēnešu laikā ir jāizmanto cita kontracepcijas metode, bet, kad process ir pabeigts, tas ir paliekoši.
Sterilizācija tiek veikta slimnīcā, parasti zem vispārējās anestēzijas. Ķirurģiskai sterilizācijai nepieciešams krietni ilgāks atgūšanās laiks, ņemot vērā invazīvo procedūras dabu. Operācija ietekmē tikai sievietes auglības potenciālu un tai nav nekāda efekta uz viņas libido vai spēju nodarboties ar seksu. Svarīgi vispirms aprunāties ar ārstu, lai saņemtu konsultāciju par ieguvumiem un riskiem. Tāpat ir svarīgi zināt alternatīvas ilgdarbīgas atgriezeniskas metodes, kā piemēram IUS, IUI vai implants, kurām ir līdzīgi zemi iespējamās kļūdas rādītāji.
Vīriešiem
Vīriešu sterilizāciju bieži sauc par vazektomiju, un tā ir ķirurģiska procedūra, kuras laikā tiek pārgriezti sēklas vadi, un šo operāciju var veikt ar lokālo anestēziju. Pēc procedūras vīrietis ir spējīgs ejakulēt, bet ejakulācija nesatur spermu. Tā ietekmē vīrieša auglības potenciālu, bet tai nav nekāda efekta uz viņa libido vai spēju nodarboties ar seksu. Svarīgi vispirms aprunāties ar ārstu, lai saņemtu konsultāciju par ieguvumiem un riskiem.
Dažreiz ir iespējams atjaunot auglību, bet nav nekādu garantiju. Atjaunošana ietver sarežģītu operāciju, kura var neizdoties.