prev

Sterilizācija

next

Paliekoša metode

Sterilizācija ir process, kurā ķermenim atņem reproduktīvās spējas ar ķirurģisku operāciju vai minimālu ķirurģisku iejaukšanos.

TIPISKAS LIETOŠANAS
EFEKTIVITĀTE

99% Info

Sterilizācija

Lieto tās pareizi!

99%

Tipiskas lietošanas efektivitāte

Kad pastāv nepareizas vai nekonsekventas lietošanas risks vai vienkārši cilvēka kļūda.

99%

Pareizas lietošanas efektivitāte

Ja lietota 100% pareizi, lietojot precīzi pēc instrukcijas.

Aptuveni %s no katrām 100 sievietēm gada laikā piedzīvos nevēlamu grūtniecību

Aptuveni %s no katrām 100 sievietēm gada laikā piedzīvos nevēlamu grūtniecību

Tavai zināšanai, bez kontracepcijas 85 no 100 jaunām sievietēm šogad paliks stāvoklī.
Atceries, ja Tu vēlies izsargāties, ir vērts to darīt pareizi.


Source: Trussell J. Contraceptive Efficacy. Efficacy at typical and correct use figures. In: Hatcher RA, Trussell J, Nelson AL, Cates W, Kowal D, Policar M. Contraceptive Technology: Twentieth Revised Edition. New York NY: Ardent Media, 2011.

REŽĪMS

UZ VISIEM LAIKIEM Info

Sterilizācija

Dari to pareizi.

Sterilizācija ir neatgriezeniska kontracepcijas metode, piemērota cilvēkiem, kuri ir pārliecināti, ka viņi nekad negribēs bērnus, vai arī nevēlas vairāk bērnu.

Ieguvumi

 • Augsta efektivitāte
 • Bez homoniem
 • Paliekoša

  ATPAKAĻCEĻA NAV

  Sterilizācija ir galēja. Tas var šķist radikāli – visu vai neko, bet kā mēs jau minējām, katram ir atrodama sava kontracepcijas metode. Tā ir paliekoša kontracepcijas metode, kura ir piemērota cilvēkiem, kuri ir pārliecināti, ka nevēlas bērnus vai nevēlas vairāk bērnus. Sterilizācija ir pieejama gan vīriešiem, gan sievietēm, un pastāv vairāki procedūru veidi, kuriem ir viens un tas pats iznākums – nē mazuļiem un nekāda atpakaļceļa. Pirms Tu pieņem lēmumu par sterilizāciju, Tev vajadzētu konsultēties ar neatkarīgu padomdevēju vai aprunāties ar savu ginekologu. Pastāv citas ilgdarbīgas kontracepcijas metodes, kuras ir tikpat efektīvas, bet atgriezeniskas.

  Tikai dažreiz ir iespējams atjaunot auglību, un nav nekādu garantiju. Atjaunošana ietver sarežģītu operāciju, kura var neizdoties. Otra iespēja – mākslīgā apaugļošana.

  Sterilizācija Paliekoša metode

  DETAĻAS

  Sievietēm

  Visizplatītākie sieviešu sterilizācijas veidi ir ķirurģiskā un neķirurģiskā tehnika. Abas metodes pilnībā novērš iespēju, ka sperma satiksies ar olšūnu dzemdē, bet veids, kā tas notiek, ir nedaudz atšķirīgs. Viens veids ir nosiet un pārgriezt olvadus un to sauc par olvadu nosiešanu. Olvadus var arī cieši noslēgt, izmantojot instrumentu ar elektrisko strāvu, vai arī saspiest ar klipšiem, skavām vai gredzeniem, lai sperma nevarētu satikties ar olšūnu. Caur maksti olvadā tiek ievadīta medicīniska ierīce ar speciāla katetra palīdzību. Dažreiz pat tiek izņemts neliels olvada gabaliņš.
  Toties neķirurģiska sterilizācija bloķē olvadus, tos piepildot, lai nekas nevarētu iekļūt vai izkļūt. Caur maksti ar speciāla katetra palīdzību olvados tiek ievietota neliela, lokana metāla spirāle. Tā izraisa rētaudu veidošanos ap sevi. Tā rezultātā olvadi nobloķējas un Tu vairs nevari palikt stāvoklī. Pirmo 3 mēnešu laikā ir jāizmanto cita kontracepcijas metode, bet, kad process ir pabeigts, tas ir paliekoši.

  Sterilizācija tiek veikta slimnīcā, parasti zem vispārējās anestēzijas. Ķirurģiskai sterilizācijai nepieciešams krietni ilgāks atgūšanās laiks, ņemot vērā invazīvo procedūras dabu. Operācija ietekmē tikai sievietes auglības potenciālu un tai nav nekāda efekta uz viņas libido vai spēju nodarboties ar seksu. Svarīgi vispirms aprunāties ar ārstu, lai saņemtu konsultāciju par ieguvumiem un riskiem. Tāpat ir svarīgi zināt alternatīvas ilgdarbīgas atgriezeniskas metodes, kā piemēram IUS, IUI vai implants, kurām ir līdzīgi zemi iespējamās kļūdas rādītāji.

  Vīriešiem

  Vīriešu sterilizāciju bieži sauc par vazektomiju, un tā ir ķirurģiska procedūra, kuras laikā tiek pārgriezti sēklas vadi, un šo operāciju var veikt ar lokālo anestēziju. Pēc procedūras vīrietis ir spējīgs ejakulēt, bet ejakulācija nesatur spermu. Tā ietekmē vīrieša auglības potenciālu, bet tai nav nekāda efekta uz viņa libido vai spēju nodarboties ar seksu. Svarīgi vispirms aprunāties ar ārstu, lai saņemtu konsultāciju par ieguvumiem un riskiem.

  Dažreiz ir iespējams atjaunot auglību, bet nav nekādu garantiju. Atjaunošana ietver sarežģītu operāciju, kura var neizdoties.

  • Sterilizācija Detaļas
  • Kā sterilizācija darbojas
  • Sterilizācija

  KĀ LIETOT

  Šī droši vien ir vissvarīgākā “Kā” sadaļa no visām un iemesls meklējams vārdā sterilizācija. Lai padarītu sterilu, lai novērstu iespēju jebkad palikt stāvoklī, nekad vairs, uz visiem laikiem, uz visu mūžu. Pēc medicīniskas konsultācijas ķirurģiski tiek bloķēti vīrieša sēklas vadi (vas deferens) – vadi, pa kuriem sperma tiek vadīta no sēkliniekiem uz citiem dziedzeriem tā, lai sēkla – šķidrums, kas tiek izvadīts pa dzimumlocekli, nekad nesaturētu spermu. Paiet apmēram 3 mēneši, līdz vīrieša organismā vairs nav spermas. Tev nepieciešams izmantot citu kontracepcijas metodi, kamēr pārbaude uzrāda, ka sēklas šķidrumā vairs nav spermas.

  Veikt vazektomiju ir nopietns lēmums, aprunājies ar ārstu, lai pārliecinātos, ka vēlāk nenāksies nožēlot šo lēmumu, jo tad, kad tas ir padarīts, viss cauri – nekādu mazuļu un nekāda atpakaļceļa.

  PLUSI UN MĪNUSI

  • Tā ilgst mūžīgi
  • Augsta efektivitāte
  • Nepārtrauc seksu
  • To neietekmē citu medikamentu lietošana
  • Piemērots tiem, kuri nekad negribēs bērnus (vai negrib vairāk bērnu) un vēlas paliekošu kontracepciju
  • Nesatur hormonus
  • Tā ilgst mūžīgi
  • Var izraisīt sāpes, asiņošanu, infekciju vai citas komplikācijas pēc operācijas
  • Var izraisīt apaugļošanu olvadā
  • Var būt nepieciešama vispārēja anestēzija
  • Retos gadījumos var neizdoties, tas nozīmē, ka olvadi atkal atveras vai nav pilnībā noslēgti
  • Sterilizācija dažreiz var būt atgriezeniska, bet šī procedūra ir sarežģīta un reti izdodas
  • Lai to veiktu, nepieciešams ārsts
  • Neaizsargā pret HIV infekciju (AIDS) un citām seksuāli transmisīvām infekcijām (STI)

  BIEŽĀK UZDOTIE JAUTĀJUMI

  Vai sterilizācija izmainīs sievietes mēnešreizes, vai arī mēnešreizes pazudīs?

  Nē. Lielākā daļa pētījumu rāda, ka pēc sieviešu sterilizācijas nav lielu izmaiņu asiņošanā. Ja sieviete pirms sterilizācijas ir lietojusi hormonālu metodi vai IUI, viņas mēnešreizes atgriezīsies tādas, kādas tās bija pirms šo metožu lietošanas. Piemēram, sieviete, kura veic sieviešu sterilizāciju pēc kombinēto orālo kontracepcijas līdzekļu lietošanas, var pamanīt, ka asiņošana kļūst smagāka, kad mēnešreizes atgriežas iepriekšējā normā. Jāņem vērā, ka sievietes ikmēneša asiņošana kļūst mazāk regulāra, kad viņa tuvojas menopauzei.

  Vai sterilizācijas rezultātā sievietei pazudīs vēlme pēc seksa?

  Nē. Pēc sterilizācijas sieviete jutīsies un izskatīsies tāpat, kā iepriekš. Viņai var būt sekss tāpat kā iepriekš. Viņa var atklāt, ka izbauda seksu vairāk, jo vairs nav jāuztraucas par palikšanu stāvoklī.

  Vai sterilizāciju piedāvā tikai tām sievietēm, kurām ir noteikts bērnu skaits, kurām ir noteikts vecums, vai arī kuras ir precējušās?

  Nav nekāda iemesla liegt sterilizāciju sievietei dēļ viņas dzīvo bērnu skaita vai viņas ģimenes stāvokļa. Katrai sievietei jābūt iespējai izlemt pašai par sevi, vai viņa gribēs vēl bērnus un vai veikt sterilizāciju.
  Latvijas Seksuālās un reproduktīvās veselības likums nosaka, ka sterilizāciju Latvijā var veikt sievietēm, kuras ir izteikušas šādu vēlmi rakstiski un ir sasniegušas 25 gadu vecumu.

  Vai sievietei, kurai ir veikta sterilizācijas procedūra, vēl jebkad ir jāuztraucas par palikšanu stāvoklī?

  Sieviešu sterilizācija ir ļoti efektīva grūtniecības novēršanā un ir paredzēta paliekošai iedarbībai. Tomēr tā nav 100% efektīva. Sievietēm, kuras ir sterilizētas, ir neliels risks palikt stāvoklī: apmēram 5 no katrām 1000 sievietēm paliek stāvoklī gada laikā pēc procedūras. Nelielais grūtniecības risks saglabājas arī pēc pirmā gada līdz sieviete sasniedz menopauzi.

  Vai sterilizāciju var atcelt, ja sieviete izlemj, ka grib vēl vienu bērnu?

  Sterilizācija ir paredzēta kā paliekoša metode. Cilvēkiem, kuri varbūt vēlēsies vēl bērnus, jāizvēlas cita kontracepcijas metode. Tikai dažām sievietēm ir iespējama ķirurģiska operācija, lai labotu sterilizāciju — tām, kurām ir palicis pietiekoši daudz olvada. Pat starp šīm sievietēm sterilizācijas labošana bieži vien nenoved pie grūtniecības. Procedūra ir sarežģīta un dārga, kā arī ir grūti atrast ārstus, kas to spēj veikt. Gadījumā, ja pēc sterilizācijas labošanas iestājas grūtniecība, risks, ka šī grūtniecība būs ārpusdzemdes, ir lielāks nekā parasti. Tāpēc sterilizāciju vajag uzskatīt par neatgriezenisku.Tomēr ir iespējama mākslīgā apaugļošana.

  Vai vazektomijas rezultātā vīrietim pazūd seksuālās spējas vai vēlme?

  Nē. Pēc vazektomijas vīrietis izskatās un jūtas tāpat kā iepriekš. Viņš var nodarboties ar seksu tāpat kā iepriekš. Viņa erekcijas būs tikpat stingras un noturīgas kā iepriekš un sēklas ejakulācija būs tāda pati kā agrāk.

  MEITEŅU SARUNAS