prev

Dzemdes kakla uzmava

next

Barjermetode

Dzemdes kakla uzmava bloķē ieeju dzemdes kaklā, lai neļautu spermai iekļūt dzemdē.

TIPISKAS LIETOŠANAS
EFEKTIVITĀTE

84% Info

Dzemdes kakla uzmava

Lieto tās pareizi!

84%

Tipiskas lietošanas efektivitāte

Kad pastāv nepareizas vai nekonsekventas lietošanas risks vai vienkārši cilvēka kļūda.

91%

Pareizas lietošanas efektivitāte

Ja lietota 100% pareizi, lietojot precīzi pēc instrukcijas.

Aptuveni %s no katrām 100 sievietēm gada laikā piedzīvos nevēlamu grūtniecību

Aptuveni %s no katrām 100 sievietēm gada laikā piedzīvos nevēlamu grūtniecību

Tavai zināšanai, bez kontracepcijas 85 no 100 jaunām sievietēm šogad paliks stāvoklī.
Atceries, ja Tu vēlies izsargāties, ir vērts to darīt pareizi.


Source: Trussell J. Contraceptive Efficacy. Efficacy at typical and correct use figures. In: Hatcher RA, Trussell J, Nelson AL, Cates W, Kowal D, Policar M. Contraceptive Technology: Twentieth Revised Edition. New York NY: Ardent Media, 2011.

REŽĪMS

48H max. Info

Dzemdes kakla uzmava

Dari to pareizi.

Dzemdes kakla uzmava kopā ar spermicīdu jāievieto ikreiz, kad Tev ir sekss. Tai jāpaliek ievietotai 6 stundas pēc seksa, bet ne ilgāk kā 48 stundas.

Ieguvumi

 • Zemas izmaksas
 • Nesatur hormonus
 • Plaši pieejama

  AIZBĀŽŅI UN
  GRŪTNIECĪBAS NOVĒRŠANA

  Dzemdes kakla uzmava ir uzmava tikai pēc izskata, ja pielieto nedaudz iztēles. Patiesībā dzemdes kakla uzmava darbojas drīzāk kā aizbāznis – to iestumj makstī līdz tā nosedz dzemdes kaklu, lai sperma nevarētu iekļūt dzemdē. Uzmava ir veidota no mīksta lateksa vai silikona ar apaļu apmalīti, tā ir mazāka nekā diafragma un nosedz tikai dzemdes kaklu. No sākuma ir nepieciešams, lai ārsts to piemēra. Tā var darboties sliktāk sievietēm, kuras ir dzemdējušas, jo dzemdības izstaipa maksti un dzemdes kaklu, tāpēc uzmava var īsti nederēt. Uzmavu nevar lietot vienu pašu, jo, lai sevi pareizi aizsargātu, uzmava vienmēr jālieto kopā ar spermicīdiem.

  Dzemdes kakla uzmava - Barjermetode
  • Kā lietot dzemdes kakla uzmavu
  • Dzemdes kakla uzmava Kā lietot

  KĀ LIETOT

  Uzmava jāievieto makstī pirms seksa, un no sākuma tas var šķist nedaudz sarežģīti, bet atkārtošana padarīs procesu pazīstamāku. Vispirms nomazgā rokas, paņem uzmavu, un spermicīdu. No sākuma piepildi uzmavas konusiņu ar spermicīdu un iztriep to pāri maliņām, tad izgriez uzmavu otrādi un atkārto to pašu otrā pusē.

  Ievietošana sākas gluži tāpat kā tampona ievietošana. Saspied uzmavu kopā, iestum sevī un turpini stumt, kamēr tā nosēžas cieši uz dzemdes kakla, un tad viss ir gatavs. Neaizmirsti pārliecināties, ka vari sajust rokturīti, to Tev vēlāk vajadzēs. Uzmava jāatstāj savā vietā vismaz 6 stundas pēc seksa, un Tu vari to atstāt līdz 48 stundām. Lai uzmavu izņemtu, pietupies un piespied kupolu, lai uzmava atlaistos, tad sameklē rokturīti un aiz tā viegliņām izvelc uzmavu.

  PLUSI UN MĪNUSI

  • To var lietot, kad ievajagas
  • To ir viegli nēsāt līdzi
  • To neietekmē citu medikamentu lietošana
  • To var lietot, barojot ar krūti
  • Nesatur hormonus
  • Var traucēt seksa spontanitātei
  • Lietošanā vajag iepraktizēties
  • Vajag sekot līdzi, cik stundas tā ir ievietota
  • Ne vienmēr piemērota sievietēm, kuras ir dzemdējušas
  • No sākuma ārstam tā jāpiemēra
  • Efektivitāte palielinās, ja lieto kopā ar spermicīdiem
  • Zema efektivitāte, pat ja lieto pēc norādēm
  • Uzmava var izraisīt kairinājumu vai alerģiskas reakcijas
  • Ja to noturi ievietotu ilgāk kā 48 stundas, pastāv toksiskā šoka sindroma risks. Toksiskais šoks ir reta, bet nopietna infekcija
  • Neaizsargā pret HIV infekciju (AIDS) un citām seksuāli transmisīvām infekcijām (STI)

  BIEŽĀK UZDOTIE JAUTĀJUMI

  Kas notiek, ja es nejauši noriju spermicīdu?

  Lielākajai daļai spermicīdu ir nepatīkama garša, bet parasti tie nav kaitīgi un nepadarīs Tevi slimu, tomēr ir ieteicams izvairīties no spermicīda norīšanas lielos daudzumos. Ja Tevi satrauc sajūta, ka esi slima pēc spermicīda norīšanas, Tev jāvēršas pie ārsta.

  Kā darbojas spermicīds?

  Spermicīdi satur vielas, kuras nogalina spermu. Daži produkti veido arī biezas putas vai gļotas, kuras bloķē dzemdes kaklu un darbojas kā barjera pret spermu. Tie var būt putu, putojošu tablešu, svecīšu, krēmu, želejas vai sūkļu formā. Spermicīdi nav pietiekoši efektīvi, ja tos lieto vienus pašus, tāpēc tos jālieto kopā ar kādu barjermetodi, piemēram, diafragmu vai dzemdes kakla uzmavu.

  Vai dzemdes kakla uzmavu var lietot menstruāciju laikā?

  Nē, dzemdes kakla uzmavu nedrīkst lietot menstruāciju laikā, jo tā traucētu menstruālās asiņošanas dabisko plūsmu. Lai izsargātos no neplānotas grūtniecības šī perioda laikā, Tev jāizmanto cita kontracepcijas metode, piemēram, prezervatīvi, kamēr menstruācija ir beigusies.

  Kā tiek piemērīta dzemdes kakla uzmava?

  Dzemdes kakla uzmavas tiek izgatavotas dažādos izmēros no 22 līdz 26 mm. Tavs ārsts vai cits speciālists izmeklēs Tavu iegurni, lai noteiktu, kurš izmērs Tev nepieciešams, balstoties uz Tavu dzemdēšanas vēsturi, piemēram, sieviete, kura nekad nav bijusi stāvoklī, lietos mazāku izmēru nekā sieviete, kura ir dzemdējusi bērnu. Pēc tam tiek ievietoti mazāki un lielāki izmēri, kamēr tiek atrasts īstais. Tai vajadzētu cieši piekļauties maksts augšējā daļā. Lietotājai vajadzētu izmēģināt ievietošanu speciālista klātbūtnē, kurš var pārbaudīt, vai gredzens ir pareizi novietojies makstī. Pēc pilna termiņa grūtniecības, iegurņa operācijas, aborta vai būtiskām svara izmaiņām var būt nepieciešams mainīt dzemdes kakla uzmavas izmēru. Ir ieteicams nomainīt dzemdes kakla uzmavu reizi gadā vai ātrāk, ja tā sāk izskatīties nolietota.

  Vai dzemdes kakla uzmava var pazust vai iesprūst manā ķermenī?

  Nav nekāda iemesla, kāpēc dzemdes kakla uzmava varētu pazust vai iesprūst Tavā ķermenī. To speciāli piemērīs ārsts, lai pārliecinātos, ka tā Tev der un Tu to vari efektīvi lietot. Ārstam regulāri jāpārbauda dzemdes kakla uzmavu, lai pārliecinātos, ka tā vēl arvien der.

  Kāpēc dzemdes kakla uzmavu nevajag nēsāt ilgāk kā 48 stundas bez pārtraukuma?

  Ja dzemdes kakla uzmava tiek nēsāta ilgāk nekā 48 stundas bez pārtraukuma, tas var veicināt baktēriju vairošanos makstī. Šīs baktērijas var izraisīt toksiskā šoka sindromu. Toksiskais šoks ir reta, bet nopietna infekcija.

  Vai man izņemt dzemdes kakla uzmavu uzreiz pēc seksa?

  Dzemdes kakla uzmavu vajag izņemt ne ātrāk kā 6 stundas pēc dzimumakta un to nevar atstāt ievietotu ilgāk kā 48 stundas pēc dzimumakta. Nākamajiem dzimumaktiem jāizmanto papildus spermicīds. Ja nepieciešams papildus spermicīds, tas jāievada makstī un dzemdes kakla uzmava jāatstāj savā vietā.

  Ko darīt, ja es gribu spontānu seksu?

  Dzemdes kakla uzmavu var ievietot tieši pirms vai līdz 40 stundām pirms dzimumakta. Daži cilvēki uzskata, ka tas var traucēt spontanitātei.

  MEITEŅU SARUNAS