prev

Kontracepcijas
riņķis

next

Hormonāla metode

Elastīgs plastmasas riņķis, kurš nepārtraukti izdala hormonus un kuru sieviete ievieto makstī

TIPISKAS LIETOŠANAS
EFEKTIVITĀTE

91% Info

Kontracepcijas
riņķis

Lieto tās pareizi!

91%

Tipiskas lietošanas efektivitāte

Kad pastāv nepareizas vai nekonsekventas lietošanas risks vai vienkārši cilvēka kļūda.

99%

Pareizas lietošanas efektivitāte

Ja lietota 100% pareizi, lietojot precīzi pēc instrukcijas.

Aptuveni %s no katrām 100 sievietēm gada laikā piedzīvos nevēlamu grūtniecību

Aptuveni %s no katrām 100 sievietēm gada laikā piedzīvos nevēlamu grūtniecību

Tavai zināšanai, bez kontracepcijas 85 no 100 jaunām sievietēm šogad paliks stāvoklī.
Atceries, ja Tu vēlies izsargāties, ir vērts to darīt pareizi.


Source: Trussell J. Contraceptive Efficacy. Efficacy at typical and correct use figures. In: Hatcher RA, Trussell J, Nelson AL, Cates W, Kowal D, Policar M. Contraceptive Technology: Twentieth Revised Edition. New York NY: Ardent Media, 2011.

REŽĪMS

KATRU MĒNESI Info

Kontracepcijas
riņķis

Dari to pareizi.

Kontracepcijas riņķi ievieto un atstāj 3 nedēļas, un izņem uz ceturto nedēļu. Tad ciklu atkārto.

Ieguvumi

 • Augsta efektivitāte
 • Plaši pieejams
 • Viegli lietot

  UZVELC RIŅĶI

  Kontracepcijas riņķis izskatās kā kaut kas pa vidu starp rokassprādzi un matu gumiju, tas ir vienkāršs un funkcionāls, bet daudz smalkāks. Tas ir caurspīdīgs un elastīgs riņķis no poliuretāna vinila acetāta, kas, kad ievietots makstī, lēnām izdala hormonus progestīnu un estrogēnu Tavā ķermenī, lai neļautu olnīcām izlaist olšūnas. Tas arī sabiezina dzemdes kakla gļotas, kas neļauj spermai nokļūt līdz olšūnai. Tas paliek ievietots 3 nedēļas, tad Tev tas jāizņem, nedēļu nodzīvo bez tā un tad ievieto jaunu.

  Kontracepcijas riņķis – Hormonāla metode
  • Kontracepcijas riņķis
  • Kā lietot kontracepcijas riņķi?

  KĀ LIETOT

  Riņķis atbalstās pret maksts sieniņām, tāpēc tā ievietošana ir līdzīga tamponam, tomēr savādākās formas dēļ tas var šķist sarežģīti. Lielākā daļa lietotāju iesaka tehniku saspiest to un pagriezt. No sākuma nomazgā rokas un tad saspied to starp īkšķi un rādītājpirkstu, un tad iestum to sevī, kamēr tas atspiežas pret maksts sieniņām. Kad tas ir ievietots, pārliecinies, ka tā pozīcija Tev ir ērta. Tev tas nav jāizņem, lai nodarbotos ar seksu. Atstāj to ievietotu 3 nedēļas, tad izņem un nedēļu vēlāk ieliec jaunu. Šajā nedēļā bez riņķa Tev vajadzētu sākties mēnešreizēm. Ja riņķis izkrīt un atrodas ārpus Tevis ilgāk nekā 3 stundas, nomaini to pret jaunu, bet izmanto arī citu kontracepcijas metodi, piemēram, prezervatīvu, kamēr riņķis ir ievietots 7 dienas pēc kārtas. Noteikti izlasi norādes un pārrunā ar savu ārstu, ko darīt.

  PLUSI UN MĪNUSI

  • Augsta efektivitāte
  • To ir viegli ievietot un izņemt
  • Tam nav nepieciešams ikdienā pievērst uzmanību
  • Ar to ir iespējama seksuāla spontanitāte un tas nepārtrauc seksu
  • Nepieciešams sekot līdzi, cik nedēļas tas ir ievietots
  • Var izraisīt izdalījumus no maksts, diskomfortu makstī un kairinājumu
  • Dažām sievietēm tas var izraisīt galvassāpes un garastāvokļa maiņas
  • Tas var izraisīt mēnešreižu traucējumus
  • Var izraisīt pieņemšanos svarā
  • Pārējie riski ir līdzīgi orālajai kontracepcijai (kombinētās tabletes)
  • Neaizsargā pret HIV infekciju (AIDS) un citām seksuāli transmisīvām infekcijām (STI)

  BIEŽĀK UZDOTIE JAUTĀJUMI

  Ko darīt, ja vaginālais riņķis izkrīt?

  Riņķis var izslīdēt vai netīšām izkrist no maksts seksa, vēdera izejas vai tampona izņemšanas laikā. Ja riņķis izkrīt, tas jānoskalo un pēc iespējas ātrāk jāieliek atpakaļ. Ja tas ir bijis ārā mazāk nekā 3 stundas, Tu vēl arvien esi pasargāta no grūtniecības. Ja tas ir bijis ārā vairāk nekā 3 stundas, nākamās 7 dienas jālieto papildus kontracepcijas metode, piemēram, prezervatīvi. Riņķim jābūt ievietotam vēl vismaz 7 dienas pēc tam, kad tas bijis ārā vairāk nekā 3 stundas; tas nozīmē, ka varbūt kopumā tajā mēnesī Tu to lieto vairāk nekā 21 dienu. Pēc tam jāpavada nedēļa bez riņķa un tad jāievieto jauns riņķis.

  Ko man darīt, ja vaginālais riņķis saplīst?

  Riņķis var saplīst, kas nozīmē, ka tas zaudē savu formu. Ja riņķis vēl arvien turas makstī, tam nevajadzētu pazemināt efektivitāti aizsardzībai no grūtniecības. Ja vaginālais riņķis saplīst un izslīd no maksts, izmet to atkritumos un ievieto jaunu vaginālo riņķi.

  Ko darīt, ja es aizmirstu izņemt vaginālo riņķi?

  Ja Tu atstāj kontracepcijas riņķi savā makstī līdz 4 nedēļām (28 dienas), Tu būsi aizsargāta pret grūtniecību. Izņem veco vaginālo riņķi uz 1 nedēļu (7 dienas) un tad ievieto jaunu 1 nedēļu (7 dienas) vēlāk.
  Ja Tu atstāj kontracepcijas riņķi savā makstī ilgāk nekā 4 nedēļas (28 dienas), nekavējoties izņem riņķi, pārliecinies, ka neesi stāvoklī un ievieto jaunu riņķi, kā arī nākamās 7 dienas lieto papildus kontracepcijas metodi. Tajā mēnesī Tev var būt neregulāra asiņošana vai var nebūt mēnešreizes.
  Tev jāizmanto cita kontracepcijas metode, piemēram, prezervatīvi, kamēr jaunais vaginālais riņķis ir lietots 7 dienas pēc kārtas.

  Kad es varu sākt lietot vaginālo riņķi?

  Ir svarīgi konsultēties ar savu ārstu vai citu speciālistu, lai pārliecinātos, ka Tu neesi stāvoklī, pirms sāc lietot vaginālo riņķi. Vairāk informācijas jautā savam ārstam vai citam veselības aprūpes speciālistam un izlasi lietošanas instrukciju, lai uzzinātu pamata norādes, kā sākt lietot vaginālo riņķi.

  Ko man darīt, ja es aizmirstu ievietot vaginālo riņķi pēc nedēļas pārtraukuma?

  Ievieto riņķi uzreiz, kā atceries, un izmanto papildus kontracepcijas metodi 7 dienas. Ja Tev ir bijis neaizsargāts sekss pēc tam, kad riņķis nav lietots vairāk nekā nedēļu, apdomā, vai nav nepieciešama avārijas kontracepcija. Ja Tu nelieto riņķi vairāk nekā 7 dienas, pastāv risks palikt stāvoklī. Konsultējies ar savu ārstu vai citu veselības aprūpes speciālistu, ja neesi droša.

  Vai vaginālais riņķis var manī pazust?

  Nē. Nebaidies, kad tas ir ievietots makstī, vaginālais riņķis nevar tikt iestumts pārāk dziļi vai pazust. Ir ziņots, ka dažas sievietes nejauši ir ievietojušas vaginālo riņķi urīnpūslī. Ja ievietojot vai pēc ievietošanas Tev sāp un Tu nevari atrast kontraceptīvo riņķi savā makstī, nekavējoties vērsies pie sava ārsta vai cita speciālista.

  Vai vaginālais riņķis izšķīdīs?

  Nē. Vaginālais riņķis ir izgatavots no polietilēna vinila acetāta, kas bioloģiski nenoārdās, tāpēc tas neizšķīdīs. Tas izdala nelielu hormonu devu Tavā ķermenī 3 nedēļu garumā. Pēc šī laika Tev tas jāizņem, nedēļu jāpavada bez, un tad jāievieto jauns 7 dienas pēc iepriekšējā izņemšanas.

  Kā man izmest vaginālo riņķi?

  Izmantoto riņķi ieliec atpakaļ folijas kabatiņā, kuru var aizvērt, un izmet to atkritumos. Nemet to podā.

  Vai es varu lietot tamponus, kamēr lietoju vaginālo riņķi?

  Tamponu lietošana nemazinās kontracepcijas riņķakontraceptīvo efektivitāti. Ievieto riņķi pirms tampona ievietošanas. Tev jābūt īpaši uzmanīgai, izņemot tamponu, lai nejauši neizvilktu līdzi riņķi. Ja tā gadās, vienkārši noskalo riņķi ar ūdeni un nekavējoties ievieto to atpakaļ.

  Vai mans partneris vai es jutīsim vaginālo riņķi dzimumakta laikā?

  Dzimumakta laikā daži partneri var sajust makstī kontraceptīvo riņķi. Dažiem tas nepatīk, bet citi to neuztver kā problēmu.

  MEITEŅU SARUNAS