prev

Tabletes

next

Hormonālā metode

Hormonālā tablete ir neliela izmēra un tā sievietei ir jālieto vienā un tajā pašā laikā katru dienu.

TIPISKAS LIETOŠANAS
EFEKTIVITĀTE

91% Info

Tabletes

Lieto tās pareizi!

91%

Tipiskas lietošanas efektivitāte

Kad pastāv nepareizas vai nekonsekventas lietošanas risks vai vienkārši cilvēka kļūda.

99%

Pareizas lietošanas efektivitāte

Ja lietota 100% pareizi, lietojot precīzi pēc instrukcijas.

Aptuveni %s no katrām 100 sievietēm gada laikā piedzīvos nevēlamu grūtniecību

Aptuveni %s no katrām 100 sievietēm gada laikā piedzīvos nevēlamu grūtniecību

Tavai zināšanai, bez kontracepcijas 85 no 100 jaunām sievietēm šogad paliks stāvoklī.
Atceries, ja Tu vēlies izsargāties, ir vērts to darīt pareizi.


Source: Trussell J. Contraceptive Efficacy. Efficacy at typical and correct use figures. In: Hatcher RA, Trussell J, Nelson AL, Cates W, Kowal D, Policar M. Contraceptive Technology: Twentieth Revised Edition. New York NY: Ardent Media, 2011.

REŽĪMS

KATRU DIENU Info

Tabletes

Dari to pareizi.

Tablete ir jāiedzer katru dienu. Tomēr ir dažāda veida tabletes, tāpēc, lai skaidri zinātu, ka Tu to lieto pareizi, aprunājies ar savu ārstu un rūpīgi izlasi instrukciju.

Ieguvumi

 • Augsta efektivitāte
 • Plaši pieejama
 • Viegli lietot

  KATRU DIENU
  VIENU REIZI

  Tablete ir jāiedzer reizi dienā. Ir vairāki atšķirīgi tablešu veidi. Kombinētās tabletes satur estrogēnu un progestīnu, kas neļauj olnīcām izlaist olšūnas. Tās arī sabiezina dzemdes kakla gļotas, neļaujot spermai nokļūt pie olšūnas. Tā saucamā mini-pille satur tikai 1 hormonu – progestīnu, kas piedāvā alternatīvu tām, kuras ietekmē estrogēns.

  Tablete jāiedzer katru dienu vienā un tajā pašā laikā neatkarīgi no tā, vai Tev ir sekss. Jautā savam ārstam, vai kombinētās tabletes ir Tev piemērota kontracepcijas metode, balstoties uz Tavu slimību vēsturi, un ja jā, tad kurš veids ir Tev vispiemērotākais.

  Tabletes
  • Kā lietot tabletes
  • Kā lietot tabletes

  KĀ LIETOT

  Kontracepcijas tablešu lietošana ir tāda pati, kā citām tabletēm, ieliec vienu mutē un norij. Tablete jāiedzer vienā un tajā pašā laikā katru dienu, neatkarīgi no tā, vai Tev ir sekss. Ja Tu aizmirsti iedzert tableti, tas nozīmē, ka iedarbība nebūs tik efektīva un var gadīties, ka Tu paliec stāvoklī. Ja Tu aizmirsti 1 vai vairāk tabletes, vai arī iesāc plāksnīti pārāk vēlu, skaties lietošanas instrukcijā, kas nāk līdzi tabletēm. Ja šaubies, jautā savam ārstam.

  Dažādām tabletēm ir dažādi cikli, dažiem tablešu veidiem paužu laikā ir jālieto tabletes bez hormoniem, lai netiktu pārtraukta lietošana. Lejupielādē kādu no tabletes atgādinātājiem, lai to nekad neaizmirstu un būtu aizsargāta.

  PLUSI UN MĪNUSI

  • Augsta efektivitāte, ja lieto pareizi
  • Viegli lietot
  • Ļauj seksam būt spontānam un nepārtrauc seksu
  • Daži tablešu veidi var atvieglot smagas un sāpīgas mēnešreizes
  • Dažām tabletēm ir pozitīvs efekts uz akni
  • Var lietot ilgstoši
  • Dažām sievietēm var parādīties galvassāpes un garastāvokļa maiņas
  • Nepieciešams sekot līdzi, cik dienas tabletes lietotas
  • Var izraisīt krūšu jutīgumu, nelabumu, galvassāpes, pieņemšanos svarā
  • Var izraisīt izmaiņas mēnešreižu ciklā
  • Reti, bet dažām sievietēm, kuras lieto tabletes, var attīstīties augsts asinsspiediens
  • Ļoti reti dažām sievietēm var rasties tromboze, tajā skaitā sirdslēkme vai insults
  • Neaizsargā pret HIV infekciju (AIDS) un citām seksuāli transmisīvām infekcijām (STI)

  BIEŽĀK UZDOTIE JAUTĀJUMI

  Vai visas tabletes ir vienādas?

  Nē, ir pieejamas daudz dažādu veidu kontracepcijas tabletes, un tās ir nedaudz atšķirīgas savā starpā. Svarīgi ir sekot instrukcijām, kas nāk līdzi tieši Tavām tabletēm. Ir svarīgi lietot tabletes pēc norādēm, jo tabletes aizmiršana vai iedzeršana citā laikā padara to iedarbību mazāk efektīvu. Ja Tev ir jautājumi par to, kā lietot tabletes, jautā savam ārstam papildus informāciju.

  Ko tabletes satur?

  Hormoni, kas tiek izmantoti tabletēs, pārsvarā ir dabisko hormonu progestīna un estrogēna sintētiskā versija. Dažas satur tikai progestīnu, citas progestīna un estrogēna kombināciju un tās sauc par kombinētajām tabletēm.
  Kombinētās tabletes imitē Tavā ķermenī grūtniecību, lai gan Tu neesi stāvoklī, un tāpēc nenotiek ovulācija. Tās arī sabiezina dzemdes kakla gļotas, traucējot spermai izkļūt cauri.
  Tikai progestīna tabletes darbojas, sabiezinot gļotas dzemdes ieejā. Dažām sievietēm tās arī novērš ovulāciju.

  Vai ir tādas kontracepcijas tabletes, kuras piedāvā papildus ieguvumus?

  Dažas kontracepcijas tabletes var uzlabot Tavas ādas un matu stāvokli; citas palīdz tādiem simptomiem kā akne, pirmsmenstruālais sindroms (PMS) un neregulāras mēnešreizes.

  Cik drošas ir tabletes?

  Tabletes ir viens no visdrošākajiem kontracepcijas veidiem, sniedzot ļoti augsta līmeņa aizsardzību pret grūtniecību, ja tās lieto pēc norādēm.

  Es aizmirsu iedzert tableti / es izvēmos / man bija caureja? Ko man darīt?

  Vai man vajadzētu ieturēt pauzi tablešu lietošanā?

  Nē, nav nepieciešams ieturēt “tablešu pauzi”, izņemot, ja Tu vēlies palikt stāvoklī. Pat ja Tu lieto hormonālās kontracepcijas līdzekļus gadiem ilgi, tas neietekmē auglību ilgtermiņā.

  Cik ilgā laikā var palikt stāvoklī pēc tablešu lietošanas?

  Hormonālā kontracepcija neizraisa neauglību. Tavam ķermenim var būt nepieciešams nedaudz laika, lai atgrieztos stāvoklī, kad var iestāties grūtniecība, bet tas ir pārejoši. Auglība atgriežas iepriekšējā līmenī neatkarīgi no tā, cik ilgi ir lietota hormonālās kontracepcijas metode. Lielā novērojumu pētījumā apmēram 20% sieviešu, kuras pārstāja lietot kombinētās tabletes, lai paliktu stāvoklī, palika stāvoklī jau četru nedēļu laikā pēc tablešu pārtraukšanas. Vairāk nekā 40% palika stāvoklī pirmo trīs mēnešu laikā pēc tablešu pārtraukšanas.

  Ja man nepatīk tabletes, kuras lietoju, vai es varu tās nomainīt pret citām?

  Ir pieejamas daudz un dažādas tabletes, un tās mazliet atšķiras. Ja Tu konstatē, ka tabletes, kuras Tu lieto, Tev neder, ir lērums citu, no kurām izvēlēties! Tomēr parasti nepieciešami daži mēneši, kamēr Tavs ķermenis pielāgojas konkrētajam tablešu veidam, tāpēc pārāk bieža mainīšana var neļaut noteikt Tev piemēroto veidu. Konsultējies ar savu ārstu vai veselības aprūpes speciālistu, kurš Tev palīdzēs.

  Kad man sākt lietot tabletes?

  Ja Tu iepriekšējā mēneša laikā neesi lietojusi hormonālu kontracepciju, Tev jāsāk lietot tabletes pirmajā mēnešreižu dienā. Ja Tu sāc lietot tabletes pirmajā mēnešreižu dienā, Tu esi uzreiz aizsargāta pret grūtniecību. Tev vajadzētu izvēlēties tādu diennakts laiku, kuru Tev būs viegli atcerēties, un pārliecinies, ka Tu iedzer katru aktīvo tableti no plāksnītes apmēram vienā un tajā pašā laikā katru dienu.

  Vai man jādzer tabletes katru dienu?

  Tas ir atkarīgs no tablešu veida. Lielākā daļa tablešu ir paredzētas 28 dienu ciklam, kur iekļauts pārtraukums bez tabletēm vai ar bezhormonu tabletēm, kas nozīmē, ka katram ciklam ir viena plāksnīte.
  Dažām tabletēm katru dienu jādzer hormonu tablete. Citām jādzer hormonu tablete 21 vai 24, vai pat 26 cikla dienas, kam seko pārtraukums bez hormoniem, kas attiecīgi ilgst septiņas, četras vai tikai divas dienas, kuru laikā vai nu netiek dzertas tabletes, vai arī tiek dzertas tabletes, kuras nesatur hormonus.
  Šī pārtraukuma laikā Tu vēl arvien esi aizsargāta un Tev būs mēnešreizēm līdzīga asiņošana.