BIEŽĀK UZDOTIE JAUTĀJUMI

Dažreiz cilvēki kautrējas vai ir pārāk aizņemti, vai arī vienkārši nezina pareizos jautājumus. Jautājumi šajā lapā aptver lielu daļu no tā, kas Tev būtu jāzina.

KONTRACEPCIJAS PLĀKSTERIS

Ja kontracepcijas plāksteris nokrīt, vai man jālieto jauns un vai es palikšu stāvoklī?

Plāksteris ir veidots, lai turētos uz ādas nedēļu ilgi, bet, ja tas tomēr atlīmējas, Tev jāuzliek jauns pēc iespējas ātrāk, jo tas paliek neefektīvs kā kontracepcijas līdzeklis, ja paiet vairāk nekā 24 stundas. Ja paiet vairāk nekā 24 stundas starp brīdi, kad vecais plāksteris nokrīt, un brīdi, kad tiek uzlikts jauns, vienu nedēļu jālieto papildus kontracepcijas metode, piemēram, prezervatīvi.

Vai kontracepcijas plāksteris var atlīmēties dušā?

Plāksteris ir ļoti lipīgs un reti atlīmējas. Tu vari iet dušā, peldēties un nodarboties ar sportu, kamēr to lieto. Plāksteris jāuzlīmē uz tīras, sausas ādas un, kamēr tas tur uzlīmēts, tā tuvumā nevajag lietot krēmus vai losjonus, lai tas turētos pēc iespējas labāk. Kontracepcijas plāksteris darbojas, izdalot hormonus estrogēnu un progestīnu asinsritē.

Kas notiek, ja es aizmirstu noņemt manu kontraceptīvo plāksteri, kad sākas nedēļa bez plākstera?

Plāksteris ir jāmaina vienā un tajā pašā dienā katru nedēļu (plākstera nomaiņas dienā), un katra ceturtā nedēļa jāpavada bez plākstera, kad ir mēnešreizēm līdzīga asiņošana. Plāksteris jāmaina, lai nodrošinātu pareizu hormonu daudzuma izdalīšanu asinsritē, katrs plāksteris var izdalīt tikai noteiktu apjomu. Ja Tu aizmirsti nomainīt plāksteri vienu vai divas dienas pēc nomaiņas dienas, nomaini plāksteri tad, kad atceries un uzlīmē jaunu. Šis jaunais jāmaina parastajā nomaiņas dienā un Tu vēl arvien būsi aizsargāta pret grūtniecību. Ja Tu nokavē plākstera maiņu vairāk nekā divas dienas, ar jauno plāksteri jāsāk jauns četru nedēļu cikls, kā arī nākamās septiņas dienas jāizmanto papildus kontracepcija, piemēram, prezervatīvi. Tavas mēnešreizes var būt īsākas, vai arī, iespējams, Tu vēl asiņosi, kad uzlīmēsi jauno plāksteri.

Kontracepcijas plāksteris izskatās kā uzlīme, kā es varu zināt, ka tas darbojas?

Uz plākstera nevar redzēt nekādas izmaiņas un nevar just, vai tas darbojas, bet tas nepārtraukti izdala hormonus estrogēnu un progestīnu asinsritē. Tev tikai jāmaina plāksteris katru nedēļu trīs nedēļas no vietas un pēc ceturtās bezplākstera nedēļas jāatceras uzsākt jaunu plāksteru ciklu.

Vai losjoni (mitrinoši losjoni, iedeguma krēmi u.c.) ietekmē kontraceptīvo plāksteri?

Vienmēr uzlīmē kontraceptīvo plāksteri uz tīras, sausas ādas. Nelieto losjonus, krēmus, eļļas, pūderus vai meikapu uz ādas, kur taisies līmēt plāksteri, kā arī nesmērē tos pa virsu plāksterim vai tā tuvumā. Šo produktu ietekmē plāksteris var nelipt pie ādas vai var atlīmēties.

Kad es pirmo reizi sāku lietot plāksteri, cik ilgi man tas jānēsā, lai es būtu aizsargāta no grūtniecības?

Ja plāksteris netiek uzlīmēts mēnešreižu pirmo 24 stundu laikā, Tev jālieto papildus kontracepcija, piemēram, prezervatīvs, dzemdes kakla uzmava vai diafragma, pirmo plākstera lietošanas nedēļu.

Vai man jālieto kontracepcijas plāksteris vienmēr vienā un tajā pašā vietā?

Nē, tas var pat darboties labāk, ka tā vietu katru nedēļu mazliet maina. Plāksteri var līmēt uz dibena, vēdera, muguras vai augšdelmiem, bet to nedrīkst līmēt uz krūtīm.

Vai man jālieto plāksteris tikai tad, kad man ir sekss?

Nē, kontracepcijas plāksteris jālieto katru dienu 21 dienu no vietas neatkarīgi no tā, vai Tev ir sekss. 3 nedēļas no vietas uzlīmē jaunu kontraceptīvo plāksteri vienmēr vienā un tajā pašā nedēļas dienā, kopumā 21 dienu. Ceturto nedēļu plāksteri nelīmē.

Vai man būs mēnešreizes, kamēr es lietoju kontraceptīvo plāksteri?

Tu vari gaidīt mēnešreižu sākumu dažas dienas pēc trešā plākstera noņemšanas (ceturtās “bezplākstera” nedēļas laikā).

Asiņošana vai smērēšanās starp mēnešreizēm, kas var variēt no knapi manāmas smērēšanās līdz nopietnai asiņošanai, ir blakusefekti, lietojot hormonālo kontracepciju. Pirmajos plākstera lietošanas mēnešos var parādīties neregulāra asiņošana, bet tā var pēkšņi parādīties arī, kad plāksteris jau kādu laiku lietots. Šāda asiņošana ir pārejoša un parasti tā nenorāda uz nopietnām problēmām. Ir svarīgi turpināt lietot plāksterus pēc plāna. Ja asiņošana parādās vairāk nekā tikai dažu ciklu laikā, vai arī ja tā ilgst vairāk nekā dažas dienas, konsultējies ar savu ārstu vai veselības aprūpes speciālistu.

ATRODI
ATBALSTU

KURA
KONTRACEPCIJAS
METODE IR MAN
VISPIEMĒROTĀKĀ?