BIEŽĀK UZDOTIE JAUTĀJUMI

Dažreiz cilvēki kautrējas vai ir pārāk aizņemti, vai arī vienkārši nezina pareizos jautājumus. Jautājumi šajā lapā aptver lielu daļu no tā, kas Tev būtu jāzina.

STERILIZĀCIJA

Vai sterilizācija izmainīs sievietes mēnešreizes, vai arī mēnešreizes pazudīs?

Nē. Lielākā daļa pētījumu rāda, ka pēc sieviešu sterilizācijas nav lielu izmaiņu asiņošanā. Ja sieviete pirms sterilizācijas ir lietojusi hormonālu metodi vai IUI, viņas mēnešreizes atgriezīsies tādas, kādas tās bija pirms šo metožu lietošanas. Piemēram, sieviete, kura veic sieviešu sterilizāciju pēc kombinēto orālo kontracepcijas līdzekļu lietošanas, var pamanīt, ka asiņošana kļūst smagāka, kad mēnešreizes atgriežas iepriekšējā normā. Jāņem vērā, ka sievietes ikmēneša asiņošana kļūst mazāk regulāra, kad viņa tuvojas menopauzei.

Vai sterilizācijas rezultātā sievietei pazudīs vēlme pēc seksa?

Nē. Pēc sterilizācijas sieviete jutīsies un izskatīsies tāpat, kā iepriekš. Viņai var būt sekss tāpat kā iepriekš. Viņa var atklāt, ka izbauda seksu vairāk, jo vairs nav jāuztraucas par palikšanu stāvoklī.

Vai sterilizāciju piedāvā tikai tām sievietēm, kurām ir noteikts bērnu skaits, kurām ir noteikts vecums, vai arī kuras ir precējušās?

Nav nekāda iemesla liegt sterilizāciju sievietei dēļ viņas vecuma, viņas dzīvo bērnu skaita vai viņas ģimenes stāvokļa. Katrai sievietei jābūt iespējai izlemt pašai par sevi, vai viņa gribēs vēl bērnus un vai veikt sterilizāciju.

Latvijas Seksuālās un reproduktīvās veselības likums nosaka, ka sterilizāciju Latvijā var veikt sievietēm, kuras ir izteikušas šādu vēlmi rakstiski un ir sasniegušas 25 gadu vecumu.

Vai sievietei, kurai ir veikta sterilizācijas procedūra, vēl jebkad ir jāuztraucas par palikšanu stāvoklī?

Sieviešu sterilizācija ir ļoti efektīva grūtniecības novēršanā un ir paredzēta paliekošai iedarbībai. Tomēr tā nav 100% efektīva. Sievietēm, kuras ir sterilizētas, ir neliels risks palikt stāvoklī: apmēram 5 no katrām 1000 sievietēm paliek stāvoklī gada laikā pēc procedūras. Nelielais grūtniecības risks saglabājas arī pēc pirmā gada līdz sieviete sasniedz menopauzi.

Vai sterilizāciju var atcelt, ja sieviete izlemj, ka grib vēl vienu bērnu?

Sterilizācija ir paredzēta kā paliekoša metode. Cilvēkiem, kuri varbūt vēlēsies vēl bērnus, jāizvēlas cita kontracepcijas metode. Tikai dažām sievietēm ir iespējama ķirurģiska operācija, lai labotu sterilizāciju — tām, kurām ir palicis pietiekoši daudz olvada. Pat starp šīm sievietēm sterilizācijas labošana bieži vien nenoved pie grūtniecības. Procedūra ir sarežģīta un dārga, kā arī ir grūti atrast ārstus, kas to spēj veikt. Gadījumā, ja pēc sterilizācijas labošanas iestājas grūtniecība, risks, ka šī grūtniecība būs ārpusdzemdes, ir lielāks nekā parasti. Tāpēc sterilizāciju vajag uzskatīt par neatgriezenisku.Tomēr ir iespējama mākslīgā apaugļošana.

Vai ir labāk, ja sievete veic sterilizāciju, vai ja vīrietis veic vazektomiju?

Katram pārim pašiem jāizlemj, kura metode viņiem ir labāka. Abas ir ļoti efektīvas, drošas, paliekošas metodes pāriem, kuri zina, ka vairs negribēs bērnus. Ideālā gadījumā pārim vajadzētu apsvērt abas metodes. Ja abas divas pārim ir pieejamas, labāk veikt vazektomiju, jo tā ir izpildāma vienkāršāk nekā sieviešu sterilizācija.

Vai sieviešu sterilizācijas procedūra ir sāpīga?

Jā, nedaudz. Sievietes saņem lokālu anestēziju, lai noņemtu sāpes, un, izņemot īpašus gadījumus, viņas paliek nomodā. Sieviete var just, kā ārsts aiztiek viņas dzemdi un olvadus. Tas var būt nepatīkami. Ja ir pieejams apmācīts anesteziologs un atbilstošs ekipējums, iespējams izvēlēties vispārējo anestēziju sievietēm, kurām ir ļoti bail no sāpēm. Sieviete var just sāpes un vājumu vairākas dienas vai pat nedēļas pēc operācijas, bet viņa drīz atgūstas.

Vai vazektomijas rezultātā vīrietim pazūd seksuālās spējas vai vēlme?

Nē. Pēc vazektomijas vīrietis izskatās un jūtas tāpat kā iepriekš. Viņš var nodarboties ar seksu tāpat kā iepriekš. Viņa erekcijas būs tikpat stingras un noturīgas kā iepriekš un sēklas ejakulācija būs tāda pati kā agrāk.

Vai vīrietim jāizmanto cita kontracepcijas metode pēc vazektomijas?

Jā, viņam tas jādara pirmos 3 mēnešus. Ja viņa partnere izmanto kontracepcijas metodi, viņa var to turpināt lietot šajā periodā. Tas, ka pirmos 3 mēnešus netiek lietota cita metode, ir galvenais grūtniecību iemesls pāriem, kuri paļaujas uz vazektomiju.

Vai ir iespējams pārbaudīt, vai vazektomija ir efektīva?

Ārsts vai cits speciālists var izpētīt sēklas paraugu zem mikroskopa, lai noteiktu, vai tā vēl satur spermu. Ja var redzēt tikai nekustīgus spermatozoīdus, tas nozīmē, ka vazektomija darbojas. Sēklas analīze tiek ieteikta jebkurā brīdī pēc 3 mēnešiem pēc operācijas, bet tas nav obligāti.

Ja nu partnere paliek stāvoklī pēc vazektomijas?

Katram vīrietim, kurš veic vazektomiju, jāzina, ka dažreiz vazektomija nav efektīva un tā rezultātā viņa partnere var palikt stāvoklī. Ja vīrieša partnere paliek stāvoklī pirmo 3 mēnešu laikā pēc vazektomijas, vīrietim nepieciešams atgādināt, ka pirmo 3 mēnešu laikā ir jālieto cita kontracepcijas metode. Ja iespējams, veic sēklas analīzi, un, ja tajā tiek konstatēta sperma, atkārto vazektomiju.

Vai vazektomija ar laiku beidz darboties?

Vazektomija ir paredzēta kā paliekoša metode. Retos gadījumos sēklvadi, pa kuriem ceļo sperma, var atkal saaugt un vīrietim būs nepieciešams veikt vazektomiju atkārtoti.

Vai vīrietis var labot vazektomiju, ja viņš izlemj, ka grib vēl vienu bērnu?

Vazektomija ir paredzēta kā paliekoša metode. Cilvēkiem, kuri varbūt vēlēsies vēl bērnus, jāizvēlas cita kontracepcijas metode. Tikai dažiem vīriešiem ir iespējama ķirurģiska operācija, lai labotu vazektomiju un vazektomijas labošana bieži vien nenoved pie grūtniecības. Procedūra ir sarežģīta un dārga, kā arī ir grūti atrast ārstus, kas to spēj veikt. Tāpēc sterilizāciju vajag uzskatīt par neatgriezenisku.

Vai ir labāk, ka vīrietis veic vazektomiju, vai arī ka sieviete veic sterilizāciju?

Katram pārim pašiem jāizlemj, kura metode viņiem ir labāka. Abas ir ļoti efektīvas, drošas, paliekošas metodes pāriem, kuri zina, ka vairs negribēs bērnus. Ideālā gadījumā pārim vajadzētu apsvērt abas metodes. Ja abas divas pārim ir pieejamas, labāk veikt vazektomiju, jo tā ir izpildāma vienkāršāk nekā sieviešu sterilizācija.

ATRODI
ATBALSTU

KURA
KONTRACEPCIJAS
METODE IR MAN
VISPIEMĒROTĀKĀ?