KONTRACEPCIJA

Kontracepcija

Kontracepcija ir svarīga. Daudzi gadu laikā ir nodomājuši: “Ak, nu šoreiz taču viss būs labi” vai “tas taču nenotiks ar mani”, bet tas var notikt. Tas var notikt un pēc tam nav vienkārši ar to tikt galā. Ir pieejamas daudz dažādas metodes, tāpēc noteikti ir kāda, kura ir piemērota Tev, Tavam dzīvesveidam un Tavam partnerim. Izlasi šajā vietnē pieejamo informāciju, aprunājies ar savu ārstu vai kādu citu kvalificētu speciālistu un aizsargā sevi.

  KONTRACEPCIJA ĪSUMĀ

  • Katram ir atrodama piemērota kontracepcijas metode
  • Tu vari izvēlēties īsas darbības vai ilgdarbīgu kontracepciju, lai pielāgotos Tavam dzīvesveidam
  • Lieliska ideja ir pārrunāt dažādas metodes ar Tavu ārstu vai citu speciālistu, lai atrastu Tev vispiemērotāko

  Kontracepcija

  KAS TAS IR?

  Kas ir kontracepcija?

  Tā kā ir tik daudz dažādas metodes, no kā izvēlēties, Tu vari atrast tādu, kas Tev ir ideāli piemērota. Katra metode atšķiras pēc efektivitātes, iedarbības ilguma, iedarbības veida un tā, kā Tu vari to dabūt.

  Pastāv divi galvenie veidi: hormonālās metodes un barjermetodes. Hormonālās metodes ievada Tavā ķermenī hormonus, lai tas darbotos citādi, dažas pilnībā aptur olšūnu atbrīvošanu, dažas tikai apgrūtina spermas iespēju sasniegt atbrīvoto olšūnu. Barjermetodes vispār neļauj spermai nonākt olšūnas tuvumā, apturot to izšļākšanas brīdī.

  Pastāv arī citas metodes, bet tās tiek uzskatītas par mazāk drošām. Gan Tavam ārstam, gan šajā vietnē ir pieejama vairāk informācija par visām Tev pieejamajām metodēm, ko Tu vari izpētīt.

  NESTĀSTI MAN MĪTUS!

  • Vai es varu izmantot IUS, ja man vēl nav bērnu?

   Protams, ka vari. Tev nevajadzētu ievietot intrauterīno sistēmu (IUS), ja Tu vēlies palikt stāvoklī, bet visos citos gadījumos tas ir piemērots kontracepcijas veids, ko jebkura var izmantot.

  • Vai, lietojot tabletes, es pieņemšos svarā?

   Vairumam kontracepcijas tablešu blakusparādību sarakstā ir minētas svara izmaiņas. Tomēr tablešu lietošanai nav vērā ņemams ilgtermiņa efekts uz ķermeņa svaru. Dažas sievietes novēro nelielas svara izmaiņas, uzsākot lietot tabletes, bet tas nav pierādīts klīniskos pētījumos par ilgtermiņa efektu uz ķermeņa svaru. Ja tas rada raizes, pārrunā iespējas ar savu ārstu.

  • Vai man jālieto kontracepcija, ja es baroju ar krūti?

   Krūtsbarošana var kavēt grūtniecības iestāšanos līdz sešiem mēnešiem, ja nav atsākušās mēnešreizes un bērns tiek barots tikai ar krūti - regulāri gan dienā, gan naktī. Tas gan nenozīmē, ka grūtniecība ir neiespējama, un tiklīdz kāds no šiem kritērijiem vairs nav spēkā, Tu atkal vari palikt stāvoklī.

  • Vai ilgstoša tablešu lietošana ietekmēs manu auglību vēlāk dzīvē?

   Stāvoklī var palikt uzreiz, kā Tu pārstāj lietot tabletes, tāpēc nē – tablešu lietošana ilgtermiņā neietekmēs Tavu auglību.

  • Vai es varu palikt stāvoklī mēnešreižu laikā?

   Eksperti saka, ka jā, Tu vari palikt stāvoklī mēnešreižu laikā. Menstruālā cikla laikā ir vairāki etapi un sperma var izdzīvot sievietes dzemdē līdz pat sešām dienām, kas nozīmē, ka Tev vienmēr ir jāizsargājas, ja nevēlies palikt stāvoklī.

  • Vai IUS var manī kustēties un radīt problēmas?

   Intrauterīnā sistēma (IUS) ir efektīva metode, ko ievieto apmācīts ārsts, un tā paliek savā vietā 3 līdz 5 gadus. Dzemdes perforācijas risks ir ļoti zems (t.i. <1/1000).

  • Vai es varu palikt stāvoklī, ja man nav orgasma?

   Seksuālā bauda nav saistīta ar seksa zinātnisko pusi. Ja Tev ir sekss bez kontracepcijas, Tu vari palikt stāvoklī neatkarīgi no tā, vai tas Tev ir patīkami.

  • Vai hormonālās kontracepcijas lietošana var mani padarīt neauglīgu?

   Hormonālā kontracepcija neizraisa neauglību. Tavam ķermenim var būt nepieciešams mazliet laika, lai atgūtu stāvokli, kad var iestāties grūtniecība, bet tas ir pārejoši. Veselām sievietēm auglība atgriežas iepriekšējā līmenī neatkarīgi no tā, cik ilgi lietota hormonālās kontracepcijas metode.

  • Vai es varu atkārtoti lietot prezervatīvu?

   Nē, prezervatīvi nav kafijas krūzes, ko var izmazgāt un atkal izmantot. Var izskatīties, ka viss ir kārtībā, bet tie ir izgatavoti no ļoti plāna materiāla, kas nolietojas izmantošanas laikā un var plīst, ja tiek izmantots vairāk nekā vienu reizi. Turklāt iekšā vairs nebūs spermicīda, kas palīdz apturēt spermu, tāpēc ikreiz lieto jaunu.

  • Vai avārijas kontracepcija ir 100% efektīva?

   Neviena kontracepcija nav 100% efektīva. Tā ir visefektīvākā, ja tiek lietota pēc iespējas ātrāk pēc seksa bez izsargāšanās, ideālā gadījumā 12 stundu laikā. Ja tā tiek lietota vairāk nekā 24 stundas vēlāk, tā jau būs krietni mazāk efektīva. Jo labāk Tu sagatavosies aizsargātam seksam, jo mazāka iespēja, ka būs vajadzīga avārijas kontracepcija.

  • Vai manam ķermenim nepieciešama atpūtas pauze no orālo kontracepcijas līdzekļu lietošanas?

   No medicīniskā skatu punkta nav nekāda iemesla ieturēt pauzi, ja tabletes tiek labi panestas. Vienīgais iemesls, kāpēc ieturēt pauzi tablešu lietošanā, ir vēlme palikt stāvoklī. Citādi Tu vari turpināt lietot izvēlēto kontracepcijas metodi, cik ilgi vēlies.

  BIEŽĀK UZDOTIE JAUTĀJUMI

  Vai man nepieciešama pauze no hormoniem, lai ļautu ķermenim “atgūties”?

  Vēl arvien pastāv vecmodīgs viedoklis, ka tām, kuras ilgstoši lieto hormonālo kontracepciju, vajadzētu ieturēt regulāras pauzes tās lietošanā dažu mēnešu garumā, lai ļautu ķermenim “atgūties” no tajā esošajiem hormoniem. Šī iemesla dēļ dažas sievietes pārtrauc hormonālās kontracepcijas lietošanu uz vairākām nedēļām vai mēnešiem. Tagad mēs zinām, ka nav nekāda iemesla ieturēt pauzi hormonu lietošanā, tas var būt pat kaitīgi.
  Šādu paužu taisīšana arī neuzlabo iespējas palikt stāvoklī – tam, cik ilgi Tu lieto hormonus, ar to nav nekādas saistības.

  Es aizmirsu iedzert tableti/ es izvēmos/ man bija caureja? Ko man darīt?

  Vai man jādzer tabletes katru dienu?

  Tas ir atkarīgs no tablešu veida. Lielākā daļa tablešu ir paredzētas 28 dienu ciklam, kur iekļauts pārtraukums bez tabletēm vai ar bezhormonu tabletēm, kas nozīmē, ka katram ciklam ir viena plāksnīte.
  Dažām tabletēm katru dienu jādzer hormonu tablete. Citām jādzer hormonu tablete 21 vai 24, vai pat 26 cikla dienas, kam seko pārtraukums bez hormoniem, kas attiecīgi ilgst septiņas, četras vai tikai divas dienas, kuru laikā vai nu netiek dzertas tabletes, vai arī tiek dzertas tabletes, kuras nesatur hormonus.
  Šī pārtraukuma laikā Tu vēl arvien esi aizsargāta un Tev būs mēnešreizēm līdzīga asiņošana.

  Vai IUS ievietošana ir sāpīga?

  Lielākā daļa sieviešu IUS ievietošanu panes labi. Dažām sievietēm pēc ievietošanas var parādīties sāpes vai reiboņi, kas parasti pāriet pēc neilgas atpūtas. Pirms ievietošanas var izmantot parastus pretsāpju līdzekļus vai lokālo anestēziju iegurņa dzemdes rajonā.

  Cik bieži gadās, ka prezervatīvs neaizsargā?

  Salīdzinot ar modernām hormonālām metodēm, prezervatīvi ir mazāk uzticami un efektīvi, aizsargājot no grūtniecības, bet tā ir vienīgā metode, kas aizsargā pret STI, tai skaitā HIV/AIDS.

  Vai es varu atkārtoti lietot prezervatīvu?

  Nē, nedz vīriešu, nedz sieviešu prezervatīva atkārtota lietošana nav ieteicama. Katra dzimumakta laikā jāizmanto jauns prezervatīvs.

  Cik efektīvs ir pārtrauktais dzimumakts?

  Izvilkšana ir mazāk efektīva nekā lielākā daļa citu kontracepcijas metožu. Tā kā to parasti dara, tā ir 78% efektīva, tas nozīmē, ka 22 no katrām 100 sievietēm, kuru partneri izmanto pārtraukto dzimumaktu, paliks stāvoklī gada laikā.

  Es lietoju tabletes, bet man šomēnes nav bijušas mēnešreizes. Vai es esmu stāvoklī?

  Ja Tu regulāri lieto tabletes, ir ļoti maz ticams, ka Tu esi stāvoklī. Tabletēm ir augsta efektivitāte. Ja neparādās mēnešreizes, tas nenozīmē, ka Tu esi stāvoklī, ja esi pareizi lietojusi tabletes pēc norādēm. Iespējams, ka Tavas dzemdes gļotāda nav sabiezējusi tādā mērā, lai būtu ko izvadīt. Ja mēnešreizes neparādās vairāk kā divus mēnešus pēc kārtas, aprunājies ar savu ārstu vai citu speciālistu pirms jaunas plāksnītes iesākšanas.

  Cik ilgi pēc neaizsargāta seksa es varu lietot avārijas kontracepcijas tableti?

  Avārijas kontracepcijas tablete jāiedzer 72 stundu (trīs dienu) laikā pēc neaizsargāta seksa. Jo ātrāk to iedzer, jo efektīvāka tā ir. Tā ir visefektīvākā, ja to iedzer 12 stundu laikā pēc neaizsargāta seksa.

  Vai duša palīdzēs novērst grūtniecību pēc coitus interruptus?

  Nē, nepavisam. Tomēr ir daudz labāk nomazgāties un pārliecināties, ka jebkas, uz kā bijusi sperma, nenonāk maksts tuvumā vienu līdz sešas stundas, kas ir zināmais spermas dzīves ilgums ārpus ķermeņa.

  UZZINI, KĀ PAR TO RUNĀT AR:

  Savu ārstu

  Savu ārstu

  Tavs ārsts pārzina šo tēmu labāk nekā jebkurš cits, tāpēc tieši no ārsta Tu vari saņemt pareizās atbildes

  Saviem vecākiem

  Saviem vecākiem

  Viņi Tevi pazīst labāk nekā jebkurš cits, un viņi arī to ir piedzīvojuši

  Savu partneri

  Savu partneri

  Jūs esat kopā un ne tikai gultā, esi godīga