KONTRACEPCIJA

Kontracepcija ir svarīga. Daudzi gadu laikā ir nodomājuši: “Ak, nu šoreiz taču viss būs labi” vai “tas taču nenotiks ar mani”, bet tas var notikt. Tas var notikt un pēc tam nav vienkārši ar to tikt galā. Ir pieejamas daudz dažādas metodes, tāpēc noteikti ir kāda, kura ir piemērota Tev, Tavam dzīvesveidam un Tavam partnerim. Izlasi šajā vietnē pieejamo informāciju, aprunājies ar savu ārstu vai kādu citu kvalificētu speciālistu un aizsargā sevi.
KAS TAS IR?
Kas ir kontracepcija?
Tā kā ir tik daudz dažādas metodes, no kā izvēlēties, Tu vari atrast tādu, kas Tev ir ideāli piemērota. Katra metode atšķiras pēc efektivitātes, iedarbības ilguma, iedarbības veida un tā, kā Tu vari to dabūt.
Pastāv divi galvenie veidi: hormonālās metodes un barjermetodes. Hormonālās metodes ievada Tavā ķermenī hormonus, lai tas darbotos citādi, dažas pilnībā aptur olšūnu atbrīvošanu, dažas tikai apgrūtina spermas iespēju sasniegt atbrīvoto olšūnu. Barjermetodes vispār neļauj spermai nonākt olšūnas tuvumā, apturot to izšļākšanas brīdī.
Pastāv arī citas metodes, bet tās tiek uzskatītas par mazāk drošām. Gan Tavam ārstam, gan šajā vietnē ir pieejama vairāk informācija par visām Tev pieejamajām metodēm, ko Tu vari izpētīt.
PĀRZINI SAVAS IESPĒJAS
-
Tabletes
-
Intrauterīnā sistēma - IUS
-
Vīriešu prezervatīvs
-
Kontracepcijas plāksteris
-
Kontracepcijas riņķis
-
Kontracepcijas implants
-
Kontracepcijas injekcija
-
Intrauterīnā ierīce - IUI
-
Sieviešu prezervatīvs
-
Diafragma
-
Kalendārā metode
-
Dzemdes kakla uzmava
-
Sūklis
-
Spermicīdi
-
Pārtrauktais dzimumakts
-
Sterilizācija
-
Avārijas kontracepcija
NESTĀSTI MAN MĪTUS!
-
Vai es varu izmantot IUS, ja man vēl nav bērnu?
Protams, ka vari. Tev nevajadzētu ievietot intrauterīno sistēmu (IUS), ja Tu vēlies palikt stāvoklī, bet visos citos gadījumos tas ir piemērots kontracepcijas veids, ko jebkura var izmantot.
-
Vai, lietojot tabletes, es pieņemšos svarā?
Vairumam kontracepcijas tablešu blakusparādību sarakstā ir minētas svara izmaiņas. Tomēr tablešu lietošanai nav vērā ņemams ilgtermiņa efekts uz ķermeņa svaru. Dažas sievietes novēro nelielas svara izmaiņas, uzsākot lietot tabletes, bet tas nav pierādīts klīniskos pētījumos par ilgtermiņa efektu uz ķermeņa svaru. Ja tas rada raizes, pārrunā iespējas ar savu ārstu.
-
Vai man jālieto kontracepcija, ja es baroju ar krūti?
Krūtsbarošana var kavēt grūtniecības iestāšanos līdz sešiem mēnešiem, ja nav atsākušās mēnešreizes un bērns tiek barots tikai ar krūti - regulāri gan dienā, gan naktī. Tas gan nenozīmē, ka grūtniecība ir neiespējama, un tiklīdz kāds no šiem kritērijiem vairs nav spēkā, Tu atkal vari palikt stāvoklī.
-
Vai ilgstoša tablešu lietošana ietekmēs manu auglību vēlāk dzīvē?
Stāvoklī var palikt uzreiz, kā Tu pārstāj lietot tabletes, tāpēc nē – tablešu lietošana ilgtermiņā neietekmēs Tavu auglību.
-
Vai es varu palikt stāvoklī mēnešreižu laikā?
Eksperti saka, ka jā, Tu vari palikt stāvoklī mēnešreižu laikā. Menstruālā cikla laikā ir vairāki etapi un sperma var izdzīvot sievietes dzemdē līdz pat sešām dienām, kas nozīmē, ka Tev vienmēr ir jāizsargājas, ja nevēlies palikt stāvoklī.
-
Vai IUS var manī kustēties un radīt problēmas?
Intrauterīnā sistēma (IUS) ir efektīva metode, ko ievieto apmācīts ārsts, un tā paliek savā vietā 3 līdz 5 gadus. Dzemdes perforācijas risks ir ļoti zems (t.i. <1/1000).
-
Vai es varu palikt stāvoklī, ja man nav orgasma?
Seksuālā bauda nav saistīta ar seksa zinātnisko pusi. Ja Tev ir sekss bez kontracepcijas, Tu vari palikt stāvoklī neatkarīgi no tā, vai tas Tev ir patīkami.
-
Vai hormonālās kontracepcijas lietošana var mani padarīt neauglīgu?
Hormonālā kontracepcija neizraisa neauglību. Tavam ķermenim var būt nepieciešams mazliet laika, lai atgūtu stāvokli, kad var iestāties grūtniecība, bet tas ir pārejoši. Veselām sievietēm auglība atgriežas iepriekšējā līmenī neatkarīgi no tā, cik ilgi lietota hormonālās kontracepcijas metode.
-
Vai es varu atkārtoti lietot prezervatīvu?
Nē, prezervatīvi nav kafijas krūzes, ko var izmazgāt un atkal izmantot. Var izskatīties, ka viss ir kārtībā, bet tie ir izgatavoti no ļoti plāna materiāla, kas nolietojas izmantošanas laikā un var plīst, ja tiek izmantots vairāk nekā vienu reizi. Turklāt iekšā vairs nebūs spermicīda, kas palīdz apturēt spermu, tāpēc ikreiz lieto jaunu.
-
Vai avārijas kontracepcija ir 100% efektīva?
Neviena kontracepcija nav 100% efektīva. Tā ir visefektīvākā, ja tiek lietota pēc iespējas ātrāk pēc seksa bez izsargāšanās, ideālā gadījumā 12 stundu laikā. Ja tā tiek lietota vairāk nekā 24 stundas vēlāk, tā jau būs krietni mazāk efektīva. Jo labāk Tu sagatavosies aizsargātam seksam, jo mazāka iespēja, ka būs vajadzīga avārijas kontracepcija.
-
Vai manam ķermenim nepieciešama atpūtas pauze no orālo kontracepcijas līdzekļu lietošanas?
No medicīniskā skatu punkta nav nekāda iemesla ieturēt pauzi, ja tabletes tiek labi panestas. Vienīgais iemesls, kāpēc ieturēt pauzi tablešu lietošanā, ir vēlme palikt stāvoklī. Citādi Tu vari turpināt lietot izvēlēto kontracepcijas metodi, cik ilgi vēlies.