SEKSUĀLI TRANSMISĪVAS INFEKCIJAS

Seksuāli transmisīvas infekcijas -– STI

Sekss ir foršs, bet STI gan nē. STI jeb seksuāli transmisīvas infekcijas tiek saķertas un nodotas tālāk seksuāla kontakta ceļā, un Tu no tām pavisam noteikti gribi izvairīties, un pirmais solis ir uzzināt, kā sevi aizsargāt. STI ir nejaukākas un daudz biežāk sastopamas, nekā Tu domā, tāpēc šī sadaļa noteikti ir lasīšanas, atcerēšanās un izmantošanas vērta.

  STI ĪSUMĀ

  • Tiek lēsts, ka katru gadu pasaulē parādās apmēram 340 miljoni jaunu ārstējamo STI gadījumu (sifiliss, gonoreja, hlamīdijas, u.c.)
  • Ja tās neārstē, STI var būt nopietnas sekas uz veselību
  • Katru gadu miljoniem cilvēku tiek inficēti ar neārstējamām vīrusu STI, tai skaitā tiek lēsts, ka HIV infekcijas ir 2,3 miljoni

  Laboratorija un Seksuāli tansmisīvas infekcijas -– STI

  KAS TĀS IR?

  Pastāv daudz un dažādas STI, dažas ārstējamas, dažas nē, dažām ir šausminoši simptomi, dažām vispār tādu nav. Viss, ko var pateikt par visu veidu STI kopumā, ir tas, ka Tu negribi saķert nevienu no tām. Vienmēr aizsargā sevi no infekcijām, kad nodarbojies ar seksu, un uzreiz dodies pie sava ārsta vai cita kvalificēta speciālista, ja Tev parādās jebkādi simptomi vai Tu domā, ka esi sevi pakļāvusi infekcijas riskam. Vienmēr ir labāk parūpēties par drošību, nekā ļoti, ļoti nožēlot.

  Diagnoze Seksuāli transmisīvas infekcijas STI

  DIAGNOSTICĒT STI

  • Dažām STI nav nekādu simptomu, tāpēc vienmēr pārbaudies, ja Tu domā, ka esi sevi pakļāvusi infekcijas riskam
  • Nopietni, nekādu attaisnojumu, ja Tev ir bijis neaizsargāts sekss, vienmēr pārbaudies

  VAI TEV IR STI?

  Ja Tev ir bijis neaizsargāts sekss, Tev patiešām vajadzētu pārbaudīties, vai Tev nav STI. Ne visām STI ir simptomi, tāpēc Tu vari turpināt dzīvot, domājot, ka viss ir kārtībā, bet īstenībā Tu nēsā sevī kādu riebeklību. Un tā riebeklība tikai gaida, kad Tev atkal būs neaizsargāts sekss, lai Tu inficētu nākamo cilvēku. Pārbaudies un nenodarbojies ar seksu ar kādu citu, kamēr Tu zini, ka Tev nekā nav, Tu taču gribētu, lai citi tāpat rīkotos attiecībā uz Tevi, vai ne?

  AIZSARDZĪBA ĪSUMĀ

  • Ir tikai viens kontracepcijas veids, kurš pasargā Tevi no HIV infekcijas riska (AIDS), kā arī no citām seksuāli transmisīvām infekcijām (STIs), un tas ir prezervatīvs
  • Labākais veids, kā pasargāt sevi, ir būt godīgai. Runā atklāti ar savu partneri, un nekad neļauj sevi pierunāt darīt kaut ko, kas Tev liek justies neērti
  • Seksuāli aktīvajiem regulāras STI pārbaudes ir ļoti svarīgas

  Prezervatīvi un aizsardzība

  DARI TO PAREIZI

  Kas ir drošs sekss?

  Nodarboties ar drošu seksu nozīmē saņemt un sniegt seksuālu baudu, nepakļaujot vienam otru STI riskam. Vissvarīgākais šajā procesā ir godīgums vienam pret otru.

  Kā to darīt?

  Ir svarīgi atcerēties, ka tas, ka Tu esi aizsargāta pret grūtniecību, nenozīmē, ka Tu esi aizsargāta pret STI, ja vien Tu neizmanto prezervatīvus. Prezervatīvi ir vienīgais efektīvais veids, kā aizsargāt sevi, un tos vajadzētu izmantot kopā ar citiem kontracepcijas līdzekļiem, lai būtu droši.

  NESTĀSTI MAN MĪTUS

  • Vai es varu izmantot IUS, ja man vēl nav bērnu?

   Protams, ka vari. Tev nevajadzētu ievietot intrauterīno sistēmu (IUS), ja Tu vēlies palikt stāvoklī, bet visos citos gadījumos tas ir piemērots kontracepcijas veids, ko jebkura var izmantot.

  • Vai, lietojot tabletes, es pieņemšos svarā?

   Vairumam kontracepcijas tablešu blakusparādību sarakstā ir minētas svara izmaiņas. Tomēr tablešu lietošanai nav vērā ņemams ilgtermiņa efekts uz ķermeņa svaru. Dažas sievietes novēro nelielas svara izmaiņas, uzsākot lietot tabletes, bet tas nav pierādīts klīniskos pētījumos par ilgtermiņa efektu uz ķermeņa svaru. Ja tas rada raizes, pārrunā iespējas ar savu ārstu.

  • Vai man jālieto kontracepcija, ja es baroju ar krūti?

   Krūtsbarošana var kavēt grūtniecības iestāšanos līdz sešiem mēnešiem, ja nav atsākušās mēnešreizes un bērns tiek barots tikai ar krūti - regulāri gan dienā, gan naktī. Tas gan nenozīmē, ka grūtniecība ir neiespējama, un tiklīdz kāds no šiem kritērijiem vairs nav spēkā, Tu atkal vari palikt stāvoklī.

  • Vai ilgstoša tablešu lietošana ietekmēs manu auglību vēlāk dzīvē?

   Stāvoklī var palikt uzreiz, kā Tu pārstāj lietot tabletes, tāpēc nē – tablešu lietošana ilgtermiņā neietekmēs Tavu auglību.

  • Vai es varu palikt stāvoklī mēnešreižu laikā?

   Eksperti saka, ka jā, Tu vari palikt stāvoklī mēnešreižu laikā. Menstruālā cikla laikā ir vairāki etapi un sperma var izdzīvot sievietes dzemdē līdz pat sešām dienām, kas nozīmē, ka Tev vienmēr ir jāizsargājas, ja nevēlies palikt stāvoklī.

  • Vai IUS var manī kustēties un radīt problēmas?

   Intrauterīnā sistēma (IUS) ir efektīva metode, ko ievieto apmācīts ārsts, un tā paliek savā vietā 3 līdz 5 gadus. Dzemdes perforācijas risks ir ļoti zems (t.i. <1/1000).

  • Vai es varu palikt stāvoklī, ja man nav orgasma?

   Seksuālā bauda nav saistīta ar seksa zinātnisko pusi. Ja Tev ir sekss bez kontracepcijas, Tu vari palikt stāvoklī neatkarīgi no tā, vai tas Tev ir patīkami.

  • Vai hormonālās kontracepcijas lietošana var mani padarīt neauglīgu?

   Hormonālā kontracepcija neizraisa neauglību. Tavam ķermenim var būt nepieciešams mazliet laika, lai atgūtu stāvokli, kad var iestāties grūtniecība, bet tas ir pārejoši. Veselām sievietēm auglība atgriežas iepriekšējā līmenī neatkarīgi no tā, cik ilgi lietota hormonālās kontracepcijas metode.

  • Vai es varu atkārtoti lietot prezervatīvu?

   Nē, prezervatīvi nav kafijas krūzes, ko var izmazgāt un atkal izmantot. Var izskatīties, ka viss ir kārtībā, bet tie ir izgatavoti no ļoti plāna materiāla, kas nolietojas izmantošanas laikā un var plīst, ja tiek izmantots vairāk nekā vienu reizi. Turklāt iekšā vairs nebūs spermicīda, kas palīdz apturēt spermu, tāpēc ikreiz lieto jaunu.

  • Vai avārijas kontracepcija ir 100% efektīva?

   Neviena kontracepcija nav 100% efektīva. Tā ir visefektīvākā, ja tiek lietota pēc iespējas ātrāk pēc seksa bez izsargāšanās, ideālā gadījumā 12 stundu laikā. Ja tā tiek lietota vairāk nekā 24 stundas vēlāk, tā jau būs krietni mazāk efektīva. Jo labāk Tu sagatavosies aizsargātam seksam, jo mazāka iespēja, ka būs vajadzīga avārijas kontracepcija.

  • Vai manam ķermenim nepieciešama atpūtas pauze no orālo kontracepcijas līdzekļu lietošanas?

   No medicīniskā skatu punkta nav nekāda iemesla ieturēt pauzi, ja tabletes tiek labi panestas. Vienīgais iemesls, kāpēc ieturēt pauzi tablešu lietošanā, ir vēlme palikt stāvoklī. Citādi Tu vari turpināt lietot izvēlēto kontracepcijas metodi, cik ilgi vēlies.

  BIEŽĀK UZDOTIE JAUTĀJUMI

  Vai prezervatīvi ir vienīgais efektīvais veids, kā izvairīties no seksuāli transmisīvām infekcijām?

  Jā. Ir pierādīts, ka prezervatīvi aizsargā no seksuāli transmisīvām infekcijām (STI). Patiesībā prezervatīvi ir vienīgā kontracepcijas metode, kura nodrošina arī aizsardzību no STI. Prezervatīvi sniedz dažāda līmeņa riska samazinājumu dažādiem STI veidiem, jo infekcijas tiek izplatītas dažādi – dažas tiek nodotas saskarsmē ar ķermeņa šķidrumiem, bet citas, saskaroties ādai ar ādu.
  Vispārīgi ņemot, pētījumi rāda, ka prezervatīvi ir visefektīvākais veids, kā izsargāties no tām STI, kuras tiek nodotas ar ķermeņa šķidrumiem, piemēram, hlamīdijas, gonoreja un HIV. Prezervatīvi var arī samazināt risku saķert slimības, kuras izplatās no ādas uz ādu, piemēram, herpes un cilvēka papilomas vīrusu (CPV). Tomēr šajā gadījumā prezervatīvs var pasargāt tikai tad, ja pušumi ir vietās, kas tiek nosegtas ar prezervatīvu.

  Kam pastāv lielāks risks inficēties ar STI – vīriešiem vai sievietēm?

  Ja notiek saskarsme ar STI, sievietēm ir lielāka iespēja inficēties bioloģisku faktoru dēļ. Sievietēm ir lielāks saskarsmes laukums (dzemdes kakls un maksts) nekā vīriešiem, un seksa laikā var rasties nelieli plīsumi maksts audos, paverot vieglu ceļu infekcijai.

  Vai HIV var nodot caur apskāvieniem, rokasspiedieniem vai odu kodumiem?

  HIV nevar nodot caur ikdienišķu kontaktu. Tas ietver skūpstu ar aizvērtām lūpām, rokasspiedienu un tā paša ēdienu, drēbju vai tualetes poda lietošanu. Vīruss nespēj ilgstoši izdzīvot ārpus cilvēka ķermeņa. Odu kodumi arī nevar nodot HIV.

  Vai sekss ar jaunavu var izārstēt no STI, tai skaitā HIV?

  Nē. Tā vietā šāda prakse tikai pakļauj infekcijas riskam cilvēku, kuram vēl nav bijis sekss.

  Vai locekļa vai maksts mazgāšana pēc seksa samazina risku inficēties ar STI?

  Dzimumorgānu higiēna ir svarīga un laba prakse. Tomēr nav nekādu pierādījumu, ka dzimumorgānu mazgāšana novērš STI infekciju. Patiesībā maksts skalošana sievietei palielina risku saķert STI, tai skaitā HIV, kā arī iegūt iegurņa iekaisuma slimību.

  Vai grūtniecība sievietei palielina risku inficēties ar HIV?

  Šībrīža pierādījumi ir pretrunīgi attiecībā uz to, vai grūtniecība sievietei palielina iespēju inficēties, saskaroties ar HIV. Bet, ja viņa grūtniecības laikā inficējas ar HIV, iespēja nodot HIV bērniņam grūtniecības vai dzemdību laikā ir vislielākā, jo viņas asinīs būs liels vīrusa daudzums. Tāpēc stāvoklī esošām sievietēm ir svarīgi sevi pasargāt no HIV un citām STI, izmantojot prezervatīvu. Ja grūtniecei ir aizdomas, ka viņai varētu būt HIV, viņai vajag veikt HIV testu. Ir veidi, kā var palīdzēt novērst HIV nodošanu savam mazulim grūtniecības un dzemdību laikā.

  UZZINI, KĀ PAR TO RUNĀT AR:

  Savu ārstu

  Savu ārstu

  Tavs ārsts pārzina šo tēmu labāk nekā jebkurš cits, tāpēc tieši no ārsta Tu vari saņemt pareizās atbildes

  Your Parents

  Saviem vecākiem

  Viņi Tevi pazīst labāk nekā jebkurš cits, un viņi arī to ir piedzīvojuši

  Savu partneri

  Savu partneri

  Jūs esat kopā un ne tikai gultā, esi godīga