PIEAUGŠANAS SĀPES

Pieaugšanas sāpes

Pubertāte visiem ir dīvains laiks, tāpēc ļauj mums Tevi nomierināt un teikt, ka Tu esi normāla. Patiesībā Tu esi tik nomāla, ka izdzīvo tieši to pašu vecumveco procesu, kuru visi, kuri ir vecāki par Tevi, arī ir pārdzīvojuši, arī ir jutušies neveikli un ir to aizmirsuši. Svarīgi zināt, ko sagaidīt, un tam paredzēta šī sadaļa – normāliem cilvēkiem kā Tev.

  KAS IR PUBERTĀTE?

  • Tavs ķermenis sāk izdalīt hormonus, kuri liek augt matiņiem tur, kur agrāk to nebija – uz kājām, ģenitāijām, padusēs un puišiem arī uz sejas.
  • Tavs ķermenis sāks noapaļoties, Tu pamanīsi, ka gurni un krūtis kļūst izteiktāki.
  • Sāksies mēnešreizes un starp tām Tu vari pamanīt pienainus izdalījumus no maksts, tas nozīmē, ka Tu esi vesela, ne par ko nav jāsatraucas.

  Pubertāte

  KAS NOTIEK?

  Kas notiek ar Tavu ķemerni?

  Atbilde ir – daudz kas. Tavs ķermenis pieaug, tas atrodas uz neveiklā tilta starp bērnu un pieaugušo, un tam ir daudz jāizdara, lai sagatavotos turpmākajai pieauguša cilvēka dzīvei. Parasti meitenēm tas sākas starp 8 un 13 gadu vecumu un puišiem starp 9 un 15, tāpēc ir svarīgi nesalīdzināt sevi ar citiem, katrs izdzīvo šo periodu savā laikā.

  Ķermeņa izmaiņas

  Tu mainīsies, tas ir zinātnisks fakts, tāpēc ir svarīgi atcerēties, ka tas ir pilnīgi normāli un ka visi citi arī piedzīvo to pašu. Tev sāksies mēnešreizes un parādīsies sievišķīgas formas, kādas agrāk nebija, gatavojot Tavu ķermeni bērniem. To visu izraisa hormoni, un hormoni dažkārt var Tev likt justies apmulsušai vai izraisīt garastāvokļa maiņas. Bet turies – tas neilgs mūžīgi, tā ir daļa no Tevis un Tava ķermeņa nobriešanas.

  Akni

  Kas Tev ir jāzina par akni?

  • Akne ir ādas saslimšana, kas skar 50% līdz 95% pusaudžu
  • Vairumā gadījumā tā parādās pubertātes laikā un samazinās vai pazūd pēc 25 gadu vecuma. Un tomēr, līdz pat 40% jaunu sieviešu piedzīvo akni arī pēc tam.
  • Terapija ir atkarīga no tā, vai Tev viegla, vidēja vai smaga akne. Terapija var iekļaut losjonus, gēlus, krēmus un citus lokāli lietojamus kopšanas līdzekļus un zāles, kā arī sistēmiski lietojamas zāles.

  KAS NOTIEK?

  Pubertātes laikā Tavs ķermenis ļoti izmainās. Liela daļa šo izmaiņu ir jaukas, dažas ne visai. Kaut vai akne: gandrīz 95% pusaudžu skar šī ādas saslimšana1 - pinnes, taukaina āda parādās uz sejas, krūšu augšdaļas un muguras. 

  Dažos gadījumos, simptomi samazinās pēc 25 gadu vecuma2, diemžēl reizēm akne var novest pie rētām, kas paliek uz visu dzīvi. Akne ir kas vairāk par kosmētisku problēmu un reizēm jauniem cilvēkiem tā ļoti pazemina pašvērtējumu, smagākos gadījumos var pat izraisīt depresiju.3 Tāpēc būsim atklāti - nav absolūti nekāda iemesla kaunēties aknes dēļ. Tā nav nepareizas higiēnas sekas. Vairumam pusaudžu pinnes ir daļa no pārejas procesa, lai kļūtu par pieaugušo.

  Neļaujiet medijos publicētajām ideālās ādas sejām Jūs apmuļķot. Digitālā bilžu apstrāde var izdarīt ļoti daudz, lai nomaskētu trūkumus. Nav it nekāda iemesla ļaut pinnēm sabojāt sev dienu vai slēpties no pasaules. Gandrīz ikvienam ir bijusi akne kādā no dzīves periodiem, viņi zin, kā Tu jūties - tāpēc dodies ārā un izbaudi dzīvi!

  Un lūk labās ziņas. Ir vairākas labas ārstniecības iespējas, lai uzlabotu Tavu ādas stāvokli. Tev nevajag justies nedroši vai izolētam tikai savas ādas stāvokļa dēļ. Kā arī nevajag vilcināties, lai sāktu situāciju labot. Ja Tu vēlies uzzināt vairāk par aknes ārstēšanas iespējām - ir īstais laiks aprunāties ar savu ģimenes ārstu, ginekologu vai dermatologu. Galvenais - lai pats labi jūties savā ādā un dari to, kas Tev vajadzīgs!


  1 Dawson AL & Dellavalle RP. BMJ 2013; 346: f2634.
  2 Dréno, B., et al. J Eur Acad Dermatol Venereol, 2015. 29(6): p. 1096-106
  3 Kellett SC & Gawkrodger DJ. Br J Dermatol 1999; 140(2): 273-82.

  HORMONI?

  • Hormoni ir dabiskas ķīmiskas vielas Tavā ķermenī
  • To darbs ir regulēt ķermeņa funkcijas un emocijas
  • Hormonus izmanto dažos kontracepcijas veidos, lai mainītu veidu, kā darbojas Tavs ķermenis un liktu tam darboties citādāk

  Hormoni

  KAS IR HORMONI?

  Kas tie ir un ko tie dara?

  Īsumā, tie ir dabiskas ķīmiskas vielas Tavā ķermenī, kuras palīdz visam funkcionēt tā, kā tam vajadzētu. Tikai dažreiz, piemēram, pubertātes laikā, to darbība var būt nedaudz šokējoša. Tā kā Tavs ķermenis mainās, Tu sāksi justies citādāk, bet citādāk nenozīmē slikti, tas vienkārši ir citādi.

  Tu jūties citādāk tāpēc, ka Tavi hormoni regulē Tava ķermeņa pārmaiņas, pieaugšanu un nobriešanu, menstruālo ciklu (mēnešreizes) un emocionālās pārmaiņas. Tāpēc, ja Tu jūties kaprīza, apmulsusi vai vienkārši citāda, tie ir Tavi hormoni darbībā, un pašlaik viņi strādā virsstundas.

  Kā hormoni ietekmē menstruālo ciklu?

  Menstruālais cikls vidēji ilgst 28 dienas (tas var ilgt ilgāk vai mazāk). Lai noskaidrotu sava cikla garumu, skaiti no pirmās mēnešreižu dienas vienā mēnesī līdz pirmajai mēnešreižu dienai nākamajā mēnesī.

  1. Diena: Cikls sākas ar pirmo menstruāciju dienu. Dzemdes gļotāda sāk atdalīties un izvadīties. Asiņošana parasti ilgst 5-7 dienas. Vairākas olšūnas sāk attīstīties olnīcās. Parasti tikai viena olšūna sasniegs briedumu un tiek izlaista no olnīcas ap 14. dienu. Olšūna sāk ceļu pa olvadu uz dzemdi. Dzemdes gļotāda paliek biezāka, lai sagatavotos apaugļotas olšūnas ieligzdošanai. Ja olšūna nesatiekas ar spermu un netiek apaugļota, tā kļūst neaktīva. Kopā ar dzemdes sabiezināto gļotādu tā atstāj ķermeni caur maksti. Tā ir menstruācija.

  Kā iestājas grūtniecība?

  Kad vīrietis ejakulē seksa laikā, sēkla, pildīta ar spermu, izšļācas no vīrieša dzimumlocekļa un iekļūst sievietes ķermenī caur maksti. Daļa no sēklas var iekļūt makstī arī tad, ja vīrietis ejakulē ārpus maksts.

  Ja olnīcas ir atbrīvojušas olšūnu, tā var savienoties ar vīrieša spermu, to sauc par apaugļošanu. Grūtniecība sākas, ja apaugļota olšūna ieligzdojas dzemdē.

  Svarīgi: sperma var izdzīvot sievietes dzemdē līdz sešām dienām. Tas nozīmē, ka, ja arī sievietei nav bijusi ovulācija seksa laikā, viņa vienalga var palikt stāvoklī dažu nākamo dienu laikā.

  Kā darbojas hormoni kontracepcijā?

  Hormonālās metodes ir augsti efektīvas grūtniecības novēršanā, tās kontrolē menstruālo ciklu un tās izmanto daudz sieviešu visā pasaulē, lai izvairītos no neplānotas grūtniecības. Tās satur vienu vai divus sievišķos dzimumhormonus, ko sauc progestīns un estrogēns un kuri ir līdzīgi tiem hormoniem, kurus Tavs ķermenis ražo dabiskā veidā, bet atšķirība ir tajā, ka šie apmāna Tavu ķermeni un liek tam darboties nedaudz citādāk. Daži pilnībā aptur olšūnas atbrīvošanu, daži tikai apgrūtina spermas brīvu kustēšanos, citi padara dzemdes gļotādu plānāku, novēršot apaugļotas olšūnas ieligzdošanos, bet gala rezultāts ir tāds pats – tie palīdz Tev nepalikt stāvoklī. Hormonālās metodes ietver orālās kontracepcijas tabletes, riņķi,, plāksteri, kontraceptīvo injekciju, implantus un intrauterīno sistēmu (IUS), kā arī avārijas kontracepciju. Dažas hormonālās metodes ir īsas iedarbības un dažas ilgdarbīgas, citas tikai ārkārtas gadījumiem.

  Kā kontracepcija ietekmēs manas mēnešreizes?

  Tavai informācijai, hormonālās kontracepcijas lietošana var ietekmēt Tavas mēnešreizes un var izraisīt asiņošanas izmaiņas. Patiesībā hormonālai kontracepcijai var būt pozitīvi efekti uz menstruācijām, piemēram, tā var padarīt mēnešreizes regulāras, īsākas, vieglākas vai nesāpīgākas. Dažām sievietēm asiņošana var vispār izbeigties un no medicīnas skatupunkta tā nav problēma.

  Tomēr, galvenokārt dažu pirmo lietošanas mēnešu laikā, tā var izraisīt neregulāru asiņošanu vai smērēšanos, un šīs situācijas sakārtošanās var prasīt laiku. Par to nav jāuztraucas, un tas ir pārejoši. Tāpēc, ja Tu konstatē, ka Tavas mēnešreizes mainās pēc hormonālās kontracepcijas sākšanas, var paiet kāds laiks, kamēr viss sakārtojas. Aprunājies ar savu ārstu, ja kaut kas Tevi uztrauc, bet nepārstāj lietot tāpēc, ka Tu domā, ka kaut kas nav pareizi.

  Katru metodi izmanto atšķirīgi, tām ir dažādi blakusefekti un tām ir nedaudz atšķirīgi ieguvumi un ierobežojumi. Izpēti katras metodes atšķirības un aprunājies ar savu ārstu, lai pārliecinātos, ka Tev nav veselības problēmas, kuru dēļ kāda metode varētu būt Tev nepiemērota.

  Mēnešreizes

  MĒNEŠREIZES

  • Mēnešreizes var sākties starp 10 un 17 gadu vecumu, katrai atšķirīgi
  • Dažām mēnešreizes ir smagas, citām tās ir vieglākas
  • Nekrīti panikā! Mēnešreižu sākšanās nozīmē, ka viss notiek lieliski
  • Ja Tev ir mēnešreizes, tas nenozīmē, ka Tu nevari palikt stāvoklī, Tu vari palikt stāvoklī gan pirms, gan pēc, gan mēnešreižu laikā

  KAS NOTIEK?

  Menstruācija, kāpēc?

  Starp 10 un 17 gadu vecumu meitenēm sākas menstruācijas. Tas nozīmē, ka katru mēnesi olšūna tiek atbrīvota un nonāk dzemdē un, ja tā netiek apaugļota, Tavs ķermenis vienkārši atbrīvojas no sagatavotās gļotādas un tad gatavojas veikt to pašu nākamajā mēnesī. Asiņošana var ilgt 2 līdz 7 dienas un tā var būt viegla, smaga, īsa vai gara. Kā jau minēts, katrai tas ir atšķirīgi.

  Kā Tavas mēnešreizes ietekmēs Tevi?

  Diskomforts, garastāvokļa maiņas un krampji ir diezgan bieži sastopami mēnešreižu laikā, bet nesatraucies, tas ir pilnīgi normāli. Lai absorbētu asiņošanu šajā laikā, ir pieejamas paketes, tamponi un citi produkti. Ja Tevi kas satrauc, Tavs ārsts noteikti Tev palīdzēs pielāgoties šim procesam.

  Mēnešreizes un grūtniecība

  Lai gan Tavas mēnešreizes ir Tava ķermeņa reakcija uz nepalikšanu stāvoklī, neļauj sevi apmānīt, domājot, ka tātad Tu šajā laikā nevari palikt stāvoklī. Tavs ķermenis ir apbrīnojams un dažreiz var šķist, ka tam ir pašam savs prāts, tāpēc vienmēr uztver seksu nopietni. Tu vari palikt stāvoklī gan tieši pirms, gan tieši pēc, gan arī pašā mēnešreižu laikā, tāpēc vienmēr lieto kontracepciju, lai būtu pasargāta.

  NESTĀSTI MAN MĪTUS

  • Vai es varu izmantot IUS, ja man vēl nav bērnu?

   Protams, ka vari. Tev nevajadzētu ievietot intrauterīno sistēmu (IUS), ja Tu vēlies palikt stāvoklī, bet visos citos gadījumos tas ir piemērots kontracepcijas veids, ko jebkura var izmantot.

  • Vai, lietojot tabletes, es pieņemšos svarā?

   Vairumam kontracepcijas tablešu blakusparādību sarakstā ir minētas svara izmaiņas. Tomēr tablešu lietošanai nav vērā ņemams ilgtermiņa efekts uz ķermeņa svaru. Dažas sievietes novēro nelielas svara izmaiņas, uzsākot lietot tabletes, bet tas nav pierādīts klīniskos pētījumos par ilgtermiņa efektu uz ķermeņa svaru. Ja tas rada raizes, pārrunā iespējas ar savu ārstu.

  • Vai man jālieto kontracepcija, ja es baroju ar krūti?

   Krūtsbarošana var kavēt grūtniecības iestāšanos līdz sešiem mēnešiem, ja nav atsākušās mēnešreizes un bērns tiek barots tikai ar krūti - regulāri gan dienā, gan naktī. Tas gan nenozīmē, ka grūtniecība ir neiespējama, un tiklīdz kāds no šiem kritērijiem vairs nav spēkā, Tu atkal vari palikt stāvoklī.

  • Vai ilgstoša tablešu lietošana ietekmēs manu auglību vēlāk dzīvē?

   Stāvoklī var palikt uzreiz, kā Tu pārstāj lietot tabletes, tāpēc nē – tablešu lietošana ilgtermiņā neietekmēs Tavu auglību.

  • Vai es varu palikt stāvoklī mēnešreižu laikā?

   Eksperti saka, ka jā, Tu vari palikt stāvoklī mēnešreižu laikā. Menstruālā cikla laikā ir vairāki etapi un sperma var izdzīvot sievietes dzemdē līdz pat sešām dienām, kas nozīmē, ka Tev vienmēr ir jāizsargājas, ja nevēlies palikt stāvoklī.

  • Vai IUS var manī kustēties un radīt problēmas?

   Intrauterīnā sistēma (IUS) ir efektīva metode, ko ievieto apmācīts ārsts, un tā paliek savā vietā 3 līdz 5 gadus. Dzemdes perforācijas risks ir ļoti zems (t.i. <1/1000).

  • Vai es varu palikt stāvoklī, ja man nav orgasma?

   Seksuālā bauda nav saistīta ar seksa zinātnisko pusi. Ja Tev ir sekss bez kontracepcijas, Tu vari palikt stāvoklī neatkarīgi no tā, vai tas Tev ir patīkami.

  • Vai hormonālās kontracepcijas lietošana var mani padarīt neauglīgu?

   Hormonālā kontracepcija neizraisa neauglību. Tavam ķermenim var būt nepieciešams mazliet laika, lai atgūtu stāvokli, kad var iestāties grūtniecība, bet tas ir pārejoši. Veselām sievietēm auglība atgriežas iepriekšējā līmenī neatkarīgi no tā, cik ilgi lietota hormonālās kontracepcijas metode.

  • Vai es varu atkārtoti lietot prezervatīvu?

   Nē, prezervatīvi nav kafijas krūzes, ko var izmazgāt un atkal izmantot. Var izskatīties, ka viss ir kārtībā, bet tie ir izgatavoti no ļoti plāna materiāla, kas nolietojas izmantošanas laikā un var plīst, ja tiek izmantots vairāk nekā vienu reizi. Turklāt iekšā vairs nebūs spermicīda, kas palīdz apturēt spermu, tāpēc ikreiz lieto jaunu.

  • Vai avārijas kontracepcija ir 100% efektīva?

   Neviena kontracepcija nav 100% efektīva. Tā ir visefektīvākā, ja tiek lietota pēc iespējas ātrāk pēc seksa bez izsargāšanās, ideālā gadījumā 12 stundu laikā. Ja tā tiek lietota vairāk nekā 24 stundas vēlāk, tā jau būs krietni mazāk efektīva. Jo labāk Tu sagatavosies aizsargātam seksam, jo mazāka iespēja, ka būs vajadzīga avārijas kontracepcija.

  • Vai manam ķermenim nepieciešama atpūtas pauze no orālo kontracepcijas līdzekļu lietošanas?

   No medicīniskā skatu punkta nav nekāda iemesla ieturēt pauzi, ja tabletes tiek labi panestas. Vienīgais iemesls, kāpēc ieturēt pauzi tablešu lietošanā, ir vēlme palikt stāvoklī. Citādi Tu vari turpināt lietot izvēlēto kontracepcijas metodi, cik ilgi vēlies.

  BIEŽĀK UZDOTIE JAUTĀJUMI

  Vai pirmsmenstruālie simptomi ir īsti?

  Jā, tas nav mīts! Astoņas no desmit sievietēm piedzīvo kāda veida diskomfortu īsi pirms mēnešreižu sākšanās. Šos simptomus izraisa hormonālās cikla izmaiņas, un dažām sievietēm tie ir tik smagi, ka ietekmē ikdienas dzīvi – gan personisko, gan darbā. Tomēr ar ciklu saistītie simptomi vēl arvien bieži tiek uztverti ar skepsi – īpaši vīrieši to uztver kā sliktu attaisnojumu sieviešu aizkaitināmībai un kašķīgumam. Kas Tev būtu jāzina:
  Visbiežāk sastopamie pirmsmenstruālie simptomi iedalāmi divās grupās:
  Afektīvie: depresīvs noskaņojums, dusmu uzliesmojumi, aizkaitināmība, satraukums, apmulsums, izvairīšanās no sabiedrības
  Somatiskie: krūšu jutīgums, vēdera pūšanās, galvassāpes, kāju un roku piepampums
  Medicīnas pētnieki vēl arvien cenšas noteikt precīzu šo simptomu iemeslu, bet ir skaidrs, ka tie ir saistīti ar hormonālajām svārstībām menstruālā cikla laikā. Ir pierādīts, ka dažas kombinētās kontracepcijas tabletes var samazināt šos simptomus. Lūdzu vērsies pie sava ārsta gadījumā, ja Tu ciet no smagiem simptomiem.

  Vai ar ciklu saistītie simptomi ir bieži sastopami?

  Tu tāda neesi vienīgā! Apmēram astoņas no desmit sievietēm piedzīvo ar ciklu saistītus simptomus savas dzīves auglīgā perioda laikā. Ja Tev parādās tādas sūdzības, kā nepārvarama vēlme pēc kāda pārtikas produkta, Tavi simptomi var atšķirties no tiem, kas ir Tavai māsai vai labākajai draudzenei. Pat tad, ja Tavi simptomi ir tādi paši kā kādai citai, Tu vari tos izjust vairāk vai mazāk intensīvi. Ja Tu regulāri ciet no kāda no šiem simptomiem un vienmēr dažas dienas pirms mēnešreižu sākuma, aprunājies ar savu ārstu vai citu speciālistu.

  Vai mēnešreižu sāpes ir neizbēgamas?

  Vēdera lejasdaļas krampji, galvassāpes un muguras sāpes, krūšu jutīgums, garastāvokļa maiņas vai nelabums - daudzām sievietēm mēnešreizes ir regulārs posts. Bet Tev noteikti nevajag klusiņām ciest. Konsultējies ar savu ārstu vai citu speciālistu, lai izmeklētu iespējamos cēloņus, un jautā par veidiem, kā Tu varētu atvieglot ar menstruālo ciklu saistītās sāpes. Dažas hormonālās kontracepcijas metodes kā tabletes vai hormonālā IUS var padarīt mēnešreizes vieglākas un tādējādi panesamākas, piemēram, palēninot vai novēršot dzemdes gļotādas pieaugšanu. Parasti tas nozīmē arī mazākas sāpes un mazāk ierobežojumu ikdienā, piemēram, brīvdienām, sportam un seksam.

  Vai ir droši nodarboties ar seksu mēnešreižu laikā?

  Kontracepcijas neizmantošana mēnešreižu laikā ir bīstama spēle, jo šajā menstruālā cikla laikā arī ir iespējams, ka notiek apaugļošana! Menstruālā cikla garums sievietēm variē starp 21 un 35 dienām. Ovulācija gandrīz vienmēr notiek apmēram divas nedēļas pirms mēnešreizēm, tas ir, starp 7 un 21 Tava cikla dienu. Tā kā spermas dzīves ilgums nav paredzams, sekss bez izsargāšanās var novest pie grūtniecības no Tavu mēnešreižu pirmās dienas.
  Vēl ir iespējams sajaukt starpmenstruālo asiņošanu ar mēnešreizēm un tāpēc domāt, ka ir “droši”. Tāpēc, ja Tu nevēlies palikt stāvoklī, Tev vienmēr jāizmanto kontracepcija bez pārtraukumiem.

  Mēnešreizes katru mēnesi – mans ķermenis var bez tā iztikt.

  Pastāv stūrgalvīgs mīts, ka mēnešreizes ir ķermeņa “attīrīšanās” no baktērijām vai mirušām šūnām Tavā dzemdē. Bet patiesība ir šāda: asiņošanai katru mēnesi nav nekāda ieguvuma no medicīnas skatupunkta. Tāpēc nav nekāda ļaunuma tajā, ja Tavas mēnešreizes ir īsākas vai vieglākas hormonālās kontracepcijas rezultātā.
  Atskatoties vēsturē, sievietēm nekad nav bijis tik daudz mēnešreižu kā šobrīd – līdz pat 450 dzīves laikā! Pagātnē toties bieži vien sievietēm nebija mēnešreižu, jo viņas biežāk bija stāvoklī, kam sekoja ilgstoši krūts barošanas periodi. Tā rezultātā Tavas vecvecmāmiņas mūžā bija tikai apmēram 150 mēnešreizes.

  UZZINI, KĀ PAR TO RUNĀT AR:

  Savu ārstu

  Savu ārstu

  Tavs ārsts pārzina šo tēmu labāk nekā jebkurš cits, tāpēc tieši no ārsta Tu vari saņemt pareizās atbildes

  Saviem vecākiem

  Saviem vecākiem

  Viņi Tevi pazīst labāk nekā jebkurš cits, un viņi arī to ir piedzīvojuši

  Savu partneri

  Savu partneri

  Jūs esat kopā un ne tikai gultā, esi godīga